Więcej niż megaherce

AMD wprowadził pierwszy procesor konkurencyjny dla intelowskich układów stosowanych w serwerach i stacjach roboczych.

AMD wprowadził pierwszy procesor konkurencyjny dla intelowskich układów stosowanych w serwerach i stacjach roboczych.

Wraz z wprowadzeniem przez AMD układu Athlon (dawniej K7), po raz pierwszy Intel napotkał konkurencję na rynku procesorów wysokiej klasy, przeznaczonych dla wydajnych stacji roboczych i serwerów. Jednocześnie AMD wierzy, że Athlon umożliwi poprawę sytuacji finansowej firmy, która zanotowała ostatnio duże straty, m.in. wskutek ostrej konkurencji cenowej na rynku procesorów przeznaczonych dla komputerów PC.

Siódma generacja

Wprowadzony pod koniec czerwca br. Athlon jest układem nowej, siódmej generacji procesorów AMD. Dostępne są wersje taktowane zegarem 600, 550 i 500 MHz. Procesor jest wyposażony w 128 KB pamięci podręcznej poziomu pierwszego (L1) i współpracuje z 200 MHz szyną systemową EV3, opracowaną przez Digital Equipment dla procesorów Alpha. Gdy pojawią się na rynku odpowiednio szybkie układy pamięciowe, Athlon będzie mógł zapewnić wyjątkowo wysoką wydajność dostępu do RAM. Układy Pentium wciąż współpracują wyłącznie z szyną 100 MHz.

Porównanie procesorów Intela i AMD będzie coraz trudniejsze ze względu na zwiększające się różnice w stosowanej architekturze. Już dzisiaj Athlon wymaga odmiennych chipsetów i wykorzystuje specjalne gniazdo Slot B, opracowane przez AMD. Układ ma też architekturę umożliwiającą użycie go do budowy systemów wieloprocesorowych.

W stronę 0,18 µm

Jak wynika z opinii specjalistów, wydajność Athlon jest wyższa od porównywalnych procesorów Pentium III. Układ jest wytwarzany w technologii 0,25 µm i pod tym względem AMD ustępuje Intelowi, który rozpoczął transformację produkcji procesorów do technologii 0,18 µm. Pod koniec tego roku również AMD zamierza uruchomić nowe linie produkcyjne 0,18 µm. Jeśli firma szybko opanuje nową technologię, ma szansę na efektywną konkurencję z Intelem również w segmencie procesorów przeznaczonych dla serwerów.

Trudno przewidzieć, czy odbiorcy korporacyjni ceniący stabilność i standardową architekturę zaakceptują procesory Athlon, ale wprowadzenie tego układu oznacza pojawienie się alternatywy, która może istotnie wpłynąć na obniżenie cen procesorów Intela. Zdaniem użytkowników, jest to bardzo korzystna perspektywa.


TOP 200