Więcej niż głos

Skype Technologies udostępnił wersję beta komunikatora Skype 3.0. Pojawi się także wersja Skype na platformę Symbian.

Skype Technologies udostępnił wersję beta komunikatora 3.0. Pojawi się także wersja Skype na platformę Symbian.

Jak mówi Michał Kostrzewa, odpowiedzialny za rozwój biznesu Skype w Polsce: "Trudno dodawać ciągle nowe, rewolucyjne funkcje. W nowej wersji skupiliśmy się na podniesieniu "przyjazności" oprogramowania dla użytkownika oraz funkcjach, które pozwolą budować wokół Skype społeczności internetowe". Firma chce budować społeczności m.in. przy wykorzystaniu czatów publicznych, które oferują funkcjonalność podobną do znanego i popularnego IRC. Podobnie działają także tzw. skypecasty, które pozwalają na prowadzenie wieloosobowych (nawet do 100 osób) czatów głosowych. Najbardziej nieoczekiwane wykorzystanie skypecastów to np. spotkania kandydatów na radnych z potencjalnymi wyborcami. Ich lista dostępna jest na zakładce "Na żywo". W pierwszej kolejności wyświetlają się skypecasty prowadzone w języku użytkownika. Intensywnie rozwijana jest też współpraca z programistami, którzy tworzą wtyczki rozszerzające funkcje komunikatora, a działające podobnie do dodatków Firefoxa.

Nie tylko konsumenci

Do końca roku - pomimo wcześniejszych doniesień o wstrzymaniu projektu - firma zamierza natomiast wprowadzić na rynek wersję Skype na system , która kontroluje pracę m.in. telefonów Nokia, Sony Ericsson i Samsung. Oprogramowanie Skype na tę platformę umożliwi wykonywanie połączeń VoIP za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub 3G. Firma zamierza negocjować z operatorami podział zysków płynących z rozmów VoIP wykonywanych za pośrednictwem sieci 3G. Dotychczas Skype udostępnił oprogramowanie na niektóre urządzenia przenośne pracujące na platformie Windows Mobile.

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi nie słychać natomiast o wersji Skype przeznaczonej specjalnie dla użytkowników korporacyjnych. Michał Kostrzewa zapytany o rozwiązania dla przedsiębiorstw podaje przykład udostępnionego przed rokiem Skype Control Panel, który umożliwia jednorazowe zasilanie konta, a następnie dystrybuowanie pozyskanych minut pomiędzy użytkowników w firmie.

Biznes korzysta jednak ze Skype'a. Przykładem mogą być firmy ubezpieczeniowe Link4 czy AXA, które umożliwiają użytkownikom połączenie się z call center za pośrednictwem Skype'a. Ich połączenia przechodzą przez centralkę PBX i odbierane są bezpośrednio w centrum telefonicznym w taki sam sposób jak połączenie z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Użytkownicy korzystający ze Skype mogą przy tym korzystać z funkcji IVR. Ze Skype korzysta także urząd miejski w Lublinie. Mieszkańcy mogą w ten sposób nawiązać kontakt z urzędnikami miejskimi.

Dodatkowe przychody

Na razie firma nie planuje udostępniania użytkownikom w Polsce darmowych rozmów głosowych (SkypeOut) do sieci telefonii stacjonarnej. Promocyjne projekty tego typu prowadzone są od kilku miesięcy w USA, Francji i od niedawna w Wlk. Brytanii.

tylko fakty

Nowości Skype 3.0

  • czat publiczny
  • skypecasts
  • zmiany w interfejsie
  • połączenia na telefony stacjonarne po kliknięciu przycisku na stronie WWW
  • pasek narzędziowy Google


TOP 200