Więcej niż głos

Genewski Telecom '99 to przegląd nowych technologii, planów i prognoz dotyczących rozwoju rynku i rozwiązań telekomunikacyjnych. Tegoroczną wystawę zdominowała problematyka transmisji danych.

Genewski Telecom '99 to przegląd nowych technologii, planów i prognoz dotyczących rozwoju rynku i rozwiązań telekomunikacyjnych. Tegoroczną wystawę zdominowała problematyka transmisji danych.

Cztery lata temu genewską wystawę zdominował temat Internetu. Podczas tegorocznej edycji wszyscy wystawcy prezentowali rozwiązania do transmisji danych w sieciach komputerowych, telekomunikacyjnych i bezprzewodowych. Na Tele-com '95 dopiero mówiono o integracji różnych metod komunikacji: telefonii, telewizji kablowej, łączności satelitarnej i Internetu. Dzisiaj ta integracja stała się faktem. Od poprzedniej wystawy znacznie zmienił się także rynek telekomunikacyjny. Przeprowadzono jego liberalizację. Rządy poszczególnych państw straciły dominującą na nim rolę, a o jego rozwoju decydują firmy komercyjne.

Szybsze dane

Przebojem genewskiej wystawy były niewątpliwie rozwiązania mające przyspieszyć transmisję danych. Pojawiły się takie technologie, jak VDSL (Very high-speed Digital Subscriber Line), LMDS (Local Multipoint Distribution System) czy GPRS (General Packet Radio Service). Sieci bezprzewodowe oparte na dwóch ostatnich są już budowane w Polsce. Na stoiskach wszystkich producentów sprzętu komórkowego można było zobaczyć działające telefony z protokołem WAP (Wireless Application Protocol), a także prototypy komórkowych wideotelefonów.

Telecom '99 był szansą do zaprezentowania przez firmy telekomunikacyjne prototypów rozwiązań dla trzeciej generacji telefonii komórkowej - UMTS. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) ma wkrótce zaaprobować standard tej sieci - IMT-2000. W roku 2010 komórkowa łączność multimedialna ma stanowić połowę rynku usług bezprzewodowej łączności - szacują członkowie ITU.

Już dzisiaj próbna sieć UMTS budowana jest w Japonii. Jej komercyjne uruchomienie jest planowane na 2001 r. W Europie pierwsze tego typu sieci zaczną działać nie wcześniej niż w 2002 r. W Genewie próbną sieć komórkową UMTS Terrestrial Radio Access Network zaprezentowały Alcatel i Motorola. Za jej pośrednictwem były przesyłane obrazy wideo ze stoiska oddalonego o kilkaset metrów. Podobną instalację przedstawił na stoisku Lucent Technologies. Można tam było obserwować teletransmisję z konferencji prasowej, odbywającej się w przemieszczającym się po Genewie samochodzie.

Multimedialne komórki

Właśnie sieci telefonii komórkowej oparte na standardzie UMTS mają w przyszłości umożliwić ich abonentom dostęp do usług multimedialnych. Dzięki transmisji rzędu 2 Mb/s będzie możliwe zaoferowanie abonentom transmisji obrazów wideo, danych i szybkiego dostępu do Internetu. Dzisiaj jedynie 3% wszystkich abonentów sieci komórkowych korzysta z usług transmisji danych, w 2005 r. - 15-20%.

Dla ok. 370 działających na świecie operatorów GSM etapem pośrednim w procesie przekształcenia ich sieci w sieci UMTS ma być wdrożenie technologii pakietowej transmisji danych GPRS. Rozwiązanie to zwiększa nawet 10-krotnie prędkość transmisji. Na Telecom '99 Nokia zaprezentowała telefony umożliwiające - przy wykorzystaniu GPRS - dostęp do korporacyjnych sieci intranet. Natomiast Alcatel przedstawił telefon z protokołem WAP wykorzystujący możliwości pakietowej transmisji danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200