Więcej kolorowych laserów

Wszyscy znani producenci sprzętu drukującego zaczynają wprowadzać do oferty tanie modele kolorowych, laserowych urządzeń wielofunkcyjnych.

Wszyscy znani producenci sprzętu drukującego zaczynają wprowadzać do oferty tanie modele kolorowych, laserowych urządzeń wielofunkcyjnych.

Urządzenia wielofunkcyjne (MFP) zdobyły masowy rynek spychając samodzielne kopiarki i faksy na jego margines, a częściowo ograniczając też sprzedaż drukarek. Na razie dotyczy to jednak przede wszystkim urządzeń atramentowych. Wykorzystanie technologii laserowych, zarówno monochromatycznych, jak i kolorowych, wciąż pozostaje domeną sprzętu korporacyjnego. Ale ostatnio widać pod tym względem wyraźną zmianę tendencji. Producenci zaczynają wprowadzać coraz więcej modeli laserowych urządzeń wielofunkcyjnych przeznaczonych na rynek masowy, przede wszystkim adresowanych do segmentu małych i średnich firm.

1000zł

to najniższa cena laserowych urządzeń wielofunkcyjnych przeznaczonych na rynek masowy, w tym do małych i średnich firm.

Warto też zauważyć, że w ślad za urządzeniami monochromatycznymi już zaczął się proces wprowadzania popularnych, względnie tanich modeli kolorowych. Następuje to znacznie szybciej niż w wypadku technologii atramentowej, gdy za spadkiem cen kolorowych drukarek laserowych pojawiła się oferta urządzeń wielofunkcyjnych wykorzystujących tę samą technologię. Jednak urządzenia MFP - złożone z drukarki laserowej z funkcjami kopiarki, skanera, a czasami także faksu - dopiero szykują się do podboju rynku. Chodzi tu o rynek względnie tanich urządzeń przeznaczonych dla małych i średnich firm, biur oddziałowych, a nawet użytkowników indywidualnych. Kolorowe urządzenia wielofunkcyjne klasy korporacyjnej są sprzedawane już od wielu lat.

Już dziś trudno znaleźć firmę sprzedającą kolorowe drukarki laserowe, która nie wprowadzałaby do oferty również modeli wielofunkcyjnych. Można oczekiwać, że ceny urządzeń typu MFP będą systematycznie spadać. Obecnie najtańsze modele zbliżają się do granicy 1000 zł. Oczywiście należy pamiętać, że istotnymi elementami wpływającymi na wysokość ceny są takie elementy, jak faks i interfejs sieciowy Ethernet, dostępne nie w każdym modelu.

Czy oznacza to przełom i rozpoczęcie procesu wypierania z masowego rynku przez urządzenia wielofunkcyjne kolorowych drukarek laserowych, tak jak nastąpiło to w przypadku technologii atramentowej? Na razie za wcześnie na takie oceny. Z jednej strony zależy to od polityki producentów (kalkulacja cen sprzętu, materiałów eksploatacyjnych i przewidywanych dochodów ze sprzedaży tych dwóch kluczowych elementów), a z drugiej, od reakcji rynku i użytkowników, która nie musi być w pełni zgodna z przewidywaniami analityków, które są z reguły podstawą do biznesowych analiz producentów.W czerwcowym wydaniu PCWK, także wydawanym przez IDG Poland SA, zaprezentowano test kolorowych, laserowych urządzeń MFP w cenie do 4000 zł brutto: OKI 3520MFP, Brother MFC-9420CN, Samsung CLX-2160, HP Color LaserJet CM1015, Canon MF8180C, Canon MF8180C, Gestetner SP C210SF, Xerox Phaser 6115MFP, HP Color LaserJet 2820 i Konica Minolta magicolor 2480MF. Od czasu jego opublikowania pojawiły się kolejne modele, np. Lexmark X500n w cenie od 1300 zł, z wyników tych testów można wyciągnąć kilka interesujących wniosków.


TOP 200