Więcej funkcji do wyboru

Szybki wydruk dobrej jakości to obecnie standard. Nowe modele drukarek oferują duży wybór dodatkowych funkcji.

Szybki wydruk dobrej jakości to obecnie standard. Nowe modele drukarek oferują duży wybór dodatkowych funkcji.

W czasach standaryzacji, unifikacji i masowej produkcji podzespołów w przemyśle IT drukarki należą do wyjątkowych produktów, które mają niepowtarzalne, odmienne konstrukcje opracowywane przez wytwarzające je firmy. Nie dotyczy to tylko drukarek i mechanizmów drukujących oferowanych na podstawie porozumień OEM. Prawie każdy producent opracowuje własne głowice do drukarek atramentowych, mechanizmy laserowe lub LED, atramenty i tonery, oprogramowanie do przetwarzania obrazów i sterowania pracą urządzeń, a często również własne nośniki: papiery, folie itd.

Mimo tych zasadniczych odmienności, użytkownikowi trudno jest zauważyć wyraźne różnice w jakości wydruków wykonywanych przez urządzenia różnych producentów. Tym bardziej że po okresie intensywnego rozwoju druku atramentowego i laserowego osiągnięto bariery prędkości i rozdzielczości, których przekraczanie staje się ekonomicznie nieefektywne lub niepotrzebne. Dlatego producenci starają się wyróżnić swoje wyroby, wprowadzając do nich funkcje, które dotąd były dostępne w sprzęcie najwyższej klasy.

W zależności od klasy i przeznaczenia sprzętu są m.in. dodatkowe barwy atramentów (druk 7- lub 8-kolorowy), interfejsy do bezpośredniego podłączania kart pamięci i druk bez marginesów (drukarki foto), wbudowane serwery WWW i maszyny wirtualne Java. Coraz częściej w najprostszych drukarkach możemy znaleźć moduły druku dwustronnego lub interfejsy sieciowe.

Prędzej i gęściej, ale po co?

Więcej funkcji do wyboru

HP PhotoSmart 7960

Maksymalne rozdzielczości drukarek atramentowych wynoszące 4800 lub 5760 dpi w zupełności wystarczą do uzyskania jakości fotograficznej i w praktyce nie wymagają dalszego zwiększania. W poszukiwaniu innowacji firmy Epson i HP wprowadziły dodatkowe atramenty (druk 7- i 8-kolorowy), co umożliwia powiększenie palety barw i jakości odwzorowania przejść tonalnych. Lepszą jakość uzyskuje się bez spowolnienia druku - jeśli nie zostanie podniesiona częstotliwość wyrzucania kropel atramentu.

Podobnie jest w przypadku drukarek laserowych, choć tu rozwój zatrzymał się na poziomie 1200-2400 dpi i druku 4-kolorowym CMYK (tylko w modelach poligraficznych, np. w oferowanych przez Océ liczba kolorów jest większa).

Jeśli chodzi o szybkość druku atramentowego, to pozostaje jeszcze możliwość jej zwiększania przede wszystkim w przypadku wydruków fotograficznych. Można oczekiwać pojawienia się nowych modeli sprzętu, którego producenci będą podkreślać krótki czas druku fotografii (tak w ostatnim czasie postąpił Canon, prezentując Bubble Jet i905D umożliwiający wydruk zdjęcia 10 x 15 cm w 21 s).

Dążenie do przyspieszania druku monochromatycznych urządzeń laserowych natomiast zaczyna tracić na znaczeniu, w sytuacji gdy tanie i proste modele drukują lub kopiują 10-16 str./min, a korporacyjne drukarki sieciowe 40-50 str./min.

Podobnie jest w przypadku stronicowych drukarek kolorowych. Wprowadzenie modeli wykorzystujących mechanizmy jednoprzebiegowe spowodowało, że szybkość druku w kolorze przestała się istotnie różnić w porównaniu ze sprzętem mono. Należy jednak pamiętać, iż większość laserowych modeli jednoprzebiegowych to względnie drogie drukarki wysokiej klasy.


TOP 200