Więcej elektrycznego Internetu

Gdańska firma ENERGA poinformowała, że prowadzi testy transmisji danych z wykorzystaniem linii elektrycznych. Jest to już drugi po warszawskim STOEN-ie zakład energetyczny, który chce wprowadzić do swojej oferty usługi dostępu do Internetu.

Dystrybutor energii elektrycznej Energia Gdańska Kompania Energetyczna SA, prowadzi testy technologii PLC (Powerline Communication), która pozwala na przesyłanie istniejącymi liniami energetycznymi danych telekomunikacyjnych, sygnału głosu i wideo. Testy, które wg firmy mają wkrótce zostać zakończone, przeprowadzane są we współpracy ze szwajcarską firmą Ascom. Ten sam producent dostarczył niezbędny sprzęt telekomunikacyjny dla usług testowanych przez STOEN.

Energia Gdańska Kompania Energetyczna SA przeprowadza testy na urządzeniach, które produkowane są już seryjnie. Przesyłanie danych za pomocą przewodów energetycznych możliwe jest dzięki przystawkom, które montuje się w stacjach transformatorowych i złączach kablowych. Do odbioru Internetu w domu potrzebny jest komputer i niewielki, specjalny "modem" podłączany do gniazdka elektrycznego.

Zarząd spółki prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, aby zaoferować tę usługę na skalę komercyjną w 2002 roku. W Polsce jest ok. 10 tys. km linii przesyłających prąd, które mogą być wykorzystane dla dostępu do Internetu. Gdańska ENERGA posiada około 16% rynku dystrybucji energii w Polsce. Z usług firmy korzysta ok. 2,5 mln odbiorców, z czego 90% stanowią gospodarstwa domowe.