Więcej e w strategii

Prokom Software przejmie czwartą firmę zajmującą się rozwiązaniami dla handlu elektronicznego.

Prokom Software przejmie czwartą firmę zajmującą się rozwiązaniami dla handlu elektronicznego.

Prokom Software zawarł umowę z akcjonariuszami krakowskiego Edison SA, dotyczącą przejęcia co najmniej 51% akcji tej firmy. Już ponad rok temu Zbigniew Jamka, prezes Edison SA, zapowiadał wejście do firmy inwestora strategicznego (pisaliśmy o tym w CW 41/98).

Jest to czwarta w tym roku inwestycja Prokomu w firmę zajmującą się działalnością w zakresie handlu elektronicznego. Wydaje się, że Prokom konsekwentnie buduje grupę firm, mającą oferować kompleksowe usługi tego typu.

Pierwszą internetową inwestycją gdyńskiej firmy był zakup Wirtualnej Polski, zarządzającej portalem, oferującej internetowe serwisy tematyczne i prowadzącej sklep internetowy. Drugi zakup - The Polished Group - wiązał się z przejęciem spółki zajmującej się tworzeniem systemów do zarządzania i personalizacji informacji w serwisach WWW. Kolejną firmą, którą przejął Prokom, był Safe Computing oferujący systemy zabezpieczeń sieci komputerowych, w tym rozwiązania kryptograficzne.

Ogółem internetowe inwestycje Prokomu wyniosły w ub.r. ponad 16 mln zł. W tym roku mają wynieść 40-50 mln zł. Akcje Edison zostaną objęte przez Prokom po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakończenie transakcji zaplanowano na styczeń lub luty br.

Edison - poprzednio DoctorQ EDI - jest operatorem sieci EDI (Electronic Data Interchange). W tym zakresie firma współpracuje z General Electric Information Services (GEIS). Ma wyłączność na stosowanie rozwiązań GEIS na polskim rynku. Edison posiada także koncesję na transmisję danych na terenie całej Polski.


TOP 200