Więcej bajtów na talerzu

Niemal wszyscy producenci dysków twardych przedstawili nową ofertę. Najmniejsze modele mają pojemność 4 GB. Pojemność największych z zapowiadanych dysków osiąga 50 GB.

Niemal wszyscy producenci dysków twardych przedstawili nową ofertę. Najmniejsze modele mają pojemność 4 GB. Pojemność największych z zapowiadanych dysków osiąga 50 GB.

Dyski magnetyczne o pojemności ok. 50 GB, wyposażone w interfejsy umożliwiające transmisję danych z szybkością 160 MB/s (Ultra3 SCSI) i średnim czasie dostępu do danych wynoszącym zaledwie 5 ms, pojawią się już na początku 1999 r. Zasadniczy wzrost parametrów dotyczy nie tylko napędów profesjonalnych dla serwerów i stacji roboczych, lecz także modeli przeznaczonych do masowych zastosowań w komputerach PC, dla których dostępne będą dyski o pojemności 25 GB i wyposażone w nowy interfejs Ultra ATA/66 (66 MB/s).

Średnia w górę

Systematycznie rośnie średnia pojemność dysków. W nowych rodzinach napędów najsłabsze modele mają z reguły pojemność ok. 4 GB, która odpowiada gęstości zapisu na pojedynczym talerzu. Można oczekiwać, że już w przyszłym roku wszystkie modele dysków do komputerów PC będą wyposażone w złącze Ultra ATA/66, choć nie jest jeszcze dostępny chipset obsługujący ten standard. Wyraźnie wzrasta również odporność zapisu na uszkodzenia. Technologie typu SMART stają się standardowym elementem również w popularnych modelach dysków.

W przypadku serwerów lub stacji roboczych większa gęstość zapisu i szybkość transmisji pozwalają na zastosowanie mniejszych i wydajniejszych systemów pamięci masowych, takich jak matryce RAID, oraz zmniejszenie jednostkowego kosztu przechowywania danych.

Użytkownicy komputerów PC raczej nie potrzebują dysków o kilkunastogigabajtowej pojemności. Oferta dużych napędów, wyposażonych w szybki interfejs, jest interesująca dla wąskiej grupy odbiorców. Jednak systematyczny wzrost objętości aplikacji i popularności multimediów będą sprzyjać zapewne większemu popytowi na pojemne dyski, zwłaszcza że różnice cen między modelami o kilkugigabajtowych pojemnościach nie są duże.

Walka o rynek

Nowe technologie dysków promują i prezentują przede wszystkim znani producenci, tacy jak Fujitsu, IBM, Quantum, Seagate Technology, Western Digital. Jest to jedna z metod obrony przed wzrastającą konkurencją firm z Dalekiego Wschodu, które rozwijają produkcję tanich napędów przeznaczonych głównie na rynek masowy. W ostatnich latach spadek cen na dyski i wzrost kosztów rozwoju technologii spowodowały znaczące zmiany na rynku. Niektóre firmy zostały przejęte i ich marka znikła (np. Conner), inne wycofały się z wytwarzania napędów (Hewlett-Packard), a pozostałe zostały zmuszone do reorganizacji, która często oznaczała zamykanie fabryk lub zmniejszanie produkcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200