Więcej Macintoshy

Firma SAD IMC Poland, która reprezentuje Apple Computer w Polsce, w marcu br. po raz pierwszy odnotowała poziom sprzedaży powyżej 1 mln USD. W pierwszym kwartale sprzedaż wyniosła 2,7 mln USD i była o 83% wyższa niż w tym samym okresie ub.r.

Firma SAD IMC Poland, która reprezentuje Apple Computer w Polsce, w marcu br. po raz pierwszy odnotowała poziom sprzedaży powyżej 1 mln USD. W pierwszym kwartale sprzedaż wyniosła 2,7 mln USD i była o 83% wyższa niż w tym samym okresie ub.r.

SAD, który w ub.r. sprzedał ok. 2500 Macintoshy, planuje dwukrotne zwiększenie obrotów w 1995 r. Wzrost wyrażony liczbą komputerów powinien być jeszcze większy, gdyż SAD chciałby osiągnąć przyrost w segmencie tańszych modeli, przeznaczonych do użytku domowego. Bogdan Wiśniewski, General Manager SAD mówi, że szybki wzrost sprzedaży obserwouje się od listopada ub.r. Jest on efektem rozbudowy sieci resellerskiej oraz prowadzonej od marca br. promocyjnej sprzedaży komputera LC 475, przeznaczonego właśnie do zastosowań w domu i w niewielkim biurze. W marcu sprzedano ok. 300 komputerów tego typu, w kwietniu 500 egzemplarzy. Na promocyjną zniżkę może liczyć każdy kto oddaje stary komputer 8-bitowy (ośmiobitowce SAD zamierza przekazać ośrodkom polonijnym na Wschodzie). Przed końcem drugiego kwartału prawdopodobnie rozpocznie się promocyjna sprzedaż bardziej zaawansowanego modelu oznaczonego LC 630, przeznaczonego m.in. do zastosowań multimedialnych (w opcjonalnym wyposażeniu znajdzie się karta TV umożliwiająca odbiór programu telewizyjnego).

SAD spodziewa się, że wzrost sprzedaży na rynku SOHO (Small Office/Home Office) będzie możliwy dzięki dużej umowie dystrybucyjnej negocjowanej z JTT. Już w maju do sieci sprzedaży tej firmy powinny trafić pierwsze Macintoshe. JTT będzie ważnym kanałem dystrybucji komputerów do popularnych zastosowań. Pozostali resellerzy - tak jak do tej pory - obsługiwać będą raczej klientów z rynków specjalistycznych.

Obecnie SAD planuje wejście na inne rynki: wspomniany już konsumencki, a w dalszej kolejności rynek komunikacyjnych komputerów przenośnych. W tej dziedzinie możliwa jest współpraca z którymś z producentów urządzeń dla telefonii komórkowej. Już w czerwcu br., podczas warszawskich targów ComNet, SAD zaprezentuje system współpracujący z telefonem oparty na PowerBook 150 wyposażony m.in. w kartę faksową, automatyczną sekretarkę, kalendarz.

Przed końcem tego roku Apple przeniesie wszystkie swoje produkty na platformę PowerPC. Oznacza to, że wszystkie produkowane modele będą rozbudowane do Power Macintosha. W czwartym kwartale SAD rozpocznie sprzedaż serwerów Apple'a przeznaczonych na platformy Unix i Novell, konkurencyjnych choćby dla maszyn Compaqa.


TOP 200