Wideokonferencje w podróży z PowerPC

Przenośne komputery IBM ThinkPad Power Series 850 wyposażone w procesor PowerPC 603e, napęd CD-ROM i zintegrowaną kamerę wideo, to wydajne stacje robocze przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników korzystających z funkcji multimedialnych podczas podróży i z dala od stałego miejsca pracy. Umożliwiają one m.in. prowadzenie wideokonferencji oraz pozwalają na kodowanie/dekodowanie wideo zgodnie ze standardem MPEG-1.

Przenośne komputery IBM ThinkPad Power Series 850 wyposażone w procesor PowerPC 603e, napęd CD-ROM i zintegrowaną kamerę wideo, to wydajne stacje robocze przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników korzystających z funkcji multimedialnych podczas podróży i z dala od stałego miejsca pracy. Umożliwiają one m.in. prowadzenie wideokonferencji oraz pozwalają na kodowanie/dekodowanie wideo zgodnie ze standardem MPEG-1.

Notebooki ThinkPad Power Series 850 są standardowo wyposażone w układ PowerPC 603e 100 MHz z 32 kB pamięci podręcznej poziomu pierwszego oraz 256 kB drugiego, a także kartę graficzną G10 z interfejsem Motion Video umożliwiającym wyświetlanie sekwencji wideo (wejście NTSC/PAL, wyjście NTSC) oraz mają wbudowane 16-bitową kartę dźwiękową Business Audio, mikrofon, stereofoniczne głośniki i CD-ROM SCSI-2 o podwójnej prędkości. Komputery są oferowane wraz z 16 lub 32 MB RAM (maks. 96 MB), wymiennym dyskiem o pojemności 540, 810 MB lub 1,2 GB oraz wyświetlaczem TFT 10,4" z aktywną matrycą o rozdzielczości maksymalnej 640 x 480 lub 800 x 600 punktów. Opcjonalnym elementem notebooków jest miniaturowa kamera wideo instalowana w górnej części obudowy wyświetlacza.

ThinkPad 850 można kupić z preinstalowanym systemem Windows NT Workstation 3.51 PowerPC Edition lub AIX v. 4 for Clients. W przyszłości mają one być także dostępne z OS/2 Warp Connect lub Solaris (oba w wersji dla PowerPC). Oprócz systemu operacyjnego z notebookiem oferowane jest tylko oprogramowanie z informacjami o jego obsłudze i demonstracyjne lub pakiet Personal Conferencing for AIX.

Jak widać z proponowanego zakresu preinstalowanych systemów operacyjnych notebooki są przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Wykorzystanie możliwości wideokonferencyjnych wymaga oczywiście odpowiedniego oprogramowania oraz opcjonalnych kart sieciowych lub modemów PCMCIA (przy zakupie notebooka z systemem AIX dołączany jest pakiet Personal Conferencing for AIX). Będąca również wyposażeniem dodatkowym, miniaturowa kamera TV umożliwia przekazywanie obrazów innym użytkownikom lub nagrywanie sekwencji wideo łącznie z dźwiękiem. Zintegrowany napęd CD-ROM pozwala na odtwarzanie także dysków wideo CD-I. Jakość wyświetlanych sekwencji jest wysoka, choć system nie dysponuje pełnymi możliwościami wideo - zarówno odtwarzanie, jak i nagrywanie filmu wideo odbywa się z częstotliwością 1-5 klatek/s. Przy maksymalnym rozmiarze obrazu 640 x 480 punktów wyraźnie widoczne jest wyświetlanie kolejnych obrazów. Znacznie lepsze efekty ruchomego wideo można otrzymać zmniejszając wymiary okna na ekranie. Podobne trudności występują przy odtwarzaniu dysków CD-I - zastosowanie napędu CD-ROM o podwójnej prędkości w sprzęcie wysokiej klasy może budzić wątpliwość, gdy napędy o poczwórnej prędkości są już standardem.

ThinkPad 850 jest oczywiście wyposażony w bogaty zestaw gniazd pozwalających na podłączenie zewnętrznej myszy lub klawiatury, monitora, standardowego zewnętrznego napędu dyskietek 1,44 MB, a także ma wejścia/wyjścia wideo, audio, interfejs SCSI-2 i gniazdo rozszerzeń . Brak jest natomiast możliwości korzystania ze stacji dokowania, która nie jest niezbędna, ale na pewno pozwala na szybsze i prostsze korzystanie z urządzeń zewnętrznych.

Standardowym urządzeniem wskazującym jest zintegrowany z klawiaturą komputera TrackPoint III. Choć pozwala on na łatwe manipulowanie kursorem, to działanie dość dużych klawiszy umieszczonych przed klawiaturą nie jest zadowalające - kliknięcie jest niepewne i nie zawsze wywołuje pożądany efekt.

<hr size=1 noshade>Notebook ThinkPad Power Series 850

Producent: IBM PC Co.

Przedstawicielstwo: , Warszawa

tel. 625 10 10.

ThinkPad Power Series 850 to przenośna, multimedialna stacja robocza przeznaczona do zastosowań profesjonalnych. Notebook jest oferowany z preinstalowanym oprogramowaniem Windows NT Workstation 3.51 dla PowerPC lub AIX v. 4 for Clients.


TOP 200