Wideokonferencje na komputerach PC

In Vision System Corp. opracowała In Vision 3.0 - oprogramowanie do prowadzenia wideokonferencji. In Vision 3.0 pracuje zgodnie z systemem Video for Windows Microsofta.

In Vision System Corp. opracowała In Vision 3.0 - oprogramowanie do prowadzenia wideokonferencji. In Vision 3.0 pracuje zgodnie z systemem Video for Windows Microsofta.

Obecnie oprogramowanie to pozwala łączyć się tylko dwóm stacjom w sieci, jednak pod koniec sierpnia dostępna ma być wersja umożliwiająca prowadzenie sesji wideo jednocześnie na wielu stanowiskach w sieci. Wersja ta zgodna będzie z innymi pakietami wideokonferencji, spełniającymi wymogi opracowanej przez organizację CCITT specyfikacji H.320.

Program sprzedawany jest razem z pakietem Vision Graphics i może współpracować z większością dostępnych obecnie na rynku kart kompresji danych standardów: Indeo, JPEG, H.261 czy ProShare.

System nie przekazuje całkowicie wiernych obrazów wideo w czasie rzeczywistym. Można wybrać jeden z kilku trybów przekazywania obrazów, od jednej ramki na s (min. szybkość pracy sieci - 56 kb/s) do 20 ramek na s (512 kb/s). Obraz wyświetlany jest na ekranie ze zwłoką ok. 250 ms, bo tyle czasu potrzebuje program na przetworzenie plików wideo na grafikę komputerową. Systemy wideokonferencji wymagają zazwyczaj łączy typu ISDN. Zaletą systemu In Vision jest to, że może on pracować w środowisku sieci rozległych różnych standardów. Mogą to być zarówno sieci bazujące na pracy łącz komutowanych (warunek - szybkość transmisji danych większa niż 56 kb/s), sieci T1 (cyfrowa transmisja danych z szybkością 1,544 Mb/s) oraz szybkie sieci świadłowodowe.

Wyposażenie jednego stanowiska w sieci w pakiet In Vision 3.0 kosztuje 595 USD. Karta sieciowa, kamera i okablowanie kosztują dodatkowe ok. 800 USD.


TOP 200