Wideokonferencja pod kontrolą Windows

Prace nad wielodostępnym systemem wideokonferencji, który kosztowałby mniej niż 2,5 tys USD i pracował pod kontrolą systemów operacyjnych Windows oraz DOS na komputerach klasy PC, rozpoczęły wspólnie firmy ViewPoint Systems i FTP Software.

Prace nad wielodostępnym systemem wideokonferencji, który kosztowałby mniej niż 2,5 tys USD i pracował pod kontrolą systemów operacyjnych Windows oraz DOS na komputerach klasy PC, rozpoczęły wspólnie firmy ViewPoint Systems i FTP Software.

Dzięki współpracy obu firm ma powstać produkt nowej generacji firmy ViewPoint Systems, który ma być pierwszym przemysłowym wielodostępnym systemem wideokonferencji, pracującym na sieciach wykorzystujących protokół TCP/IP. ViewPoint Systems wprowadzi wielodostępną wideokonferencję dzięki dodaniu mehcanizmu IP multicasting, który jest właśnie wprowadzany do produktów firmy FTP Software, takich jak PC/TCP i PC/TCP OnNet, pracujących na komputerach klasy PC pod Windowsami i DOS. Dzięki zintegrowaniu technologii kompresji/dekompresji obrazów wiedeo firmy ViewPoint z technologią IP multicasting firmy FTP Software kilku użytkowników będzie mogło prowadzić wideokonferencję jednocześnie na różnych segmentach sieciowych.

Dotychczas komercyjnie dostępne rozwiązania wideokonferencji dla komputerów klasy "desktop" wymagały zainstalowania ich we współpracy z wysoko wydajnymi stacjami roboczymi (np. Indy firmy Silicon Graphics). W dziedzinie komputerów osobistych były one ograniczone do połączeń typu "point-to-point", a udział kilku uczestników telekonferecji był uwarunkowany zastosowaniem wielodostępnych modułów kontroli (MCU) w cenie 50 tys. USD lub więcej oraz drogich cyfrowych linii przełączalnych, takich jak ISDN czy segmentów T-1.

Według szefa ViewPoint Systems, Glenna Norema, "jedynie oprogramowanie FTP Sofware ma wymaganą wydajność, potrzebną do wielostanowiskowej komunikacji poprzez sieci z protokółem TCP/IP, które sprawdziły się w praktycznym działaniu. Dzięki wykorzystaniu programu OnNet TCP/IP tej samej firmy jesteśmy także w stanie istotnie skrócić czas wprowadzanie nowego produktu na rynek". Ze swej strony David Fowler, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w FTP Software stwierdził, że "współpraca z ViewPoint pozwala nam rozszerzyć takie właściwości oprogramowania jak multicasting i wykorzystać je w połączeniu z dużą szybkością naszego TCP dla Windows, by w efekcie uzyskać niedrogą możliwość połączeń wideo między komputerami osobistymi. Postęp w technologii sieciowej i aplikacjach takich jak wideokonferecje, zastosowania medyczne, komunikacja bezprzewodowa, technologia przełączania oraz sieci ATM wymaga bardziej zaawansowanych i sprawniejszych produktów TPC/IP. FTP Software nie będzie ustawać w tworzeniu kolejnych generacji swojego oprogramowania."

Istniejące już obecnie sieci LAN i WAN udostępniają pasma, pozwalające pracować jednocześnie ok. 10 użytkownikom wideokonferencji. Nowe technologie, jak 100Mbs Ethernet czy ATM, a także tworzone w ramach autostrady informatycznej superszybkie linie komunikacyjne będą miały wystarczającą przepustowość, aby pozwolić na równoczesną wymianę co najmniej 100 potoków danych audio i wideo w sieciach pakietowych. Nowe, wielostanowiskowe rozwiązanie, jakim będzie Personal ViewPoint stanie się wydajnym narzędziem do prac grupowych. Możliwość uczestniczenia w wideokonferencjach niezależnie od faktycznego miejsca pobytu oszczędza czas i pieniądze przyszłych użytkowników. Wykorzystanie publicznych sieci pakietowych, np. Internet, umożliwi nowe sposoby komunikowania się i współpracy wielu grup użytkowników na całym świecie. Porozumienie FTP Software z ViewPoint przewiduje, że posiadacze starszych systemów wideokonferencji firmy ViewPoint otrzymają Personal ViewPoint przez prosty upgrade oprogramowania.

Amerykańska firma ViewPoint Systems ma siedzibę w Dallas w Teksasie. Jest liderem na rynku oprogramowania dla wideokonferencji dla systemów klasy PC. FTP Software z North Andower w Massachusetts projektuje, rozwija i sprzedaje oprogramowanie sieciowe, które umożliwia użytkownikom komputerów osobistych dostęp do różnorodnych zasobów w sieciach lokalnych, korporacyjnych i rozległych. Uważana jest za jednego z pionierów rozwijających technologię TCP/IP dla komputerów klasy PC. Opracowywane przez firmę rozwiązania sieciowe dostosowane są do

wymagań użytkowników z różnych dziedzin, jak np finanse, telekomunikacja, farmaceutyka, administracja rządowa.


TOP 200