Wideo - wirusy

Dzięki uprzejmości firmy SOFT, Warszawa, tel. 10 00 81 w. 306, 326, 321 trafiła do naszych rąk kaseta wideo traktująca o wirusach komputerowych. Nakręciła ją brytyjska firma Sophos, zaś dla widzów w Polsce dograno komentarz w języku ojczystym.

Dzięki uprzejmości firmy SOFT, Warszawa, tel. 10 00 81 w. 306, 326, 321 trafiła do naszych rąk kaseta wideo traktująca o wirusach komputerowych. Nakręciła ją brytyjska firma Sophos, zaś dla widzów w Polsce dograno komentarz w języku ojczystym.

Akcja toczy się wartko - błogostan pracy w biurze zostaje zakłócony przez dziwne zjawiska, jakie pojawiają się na ekranach komputerów. Obserwujemy zaskakujące napisy, "spadają" w dół litery wyświetlanego tekstu, pojawiają się dziwne rysunki. Komputerowy sprzęt biurowy został zainfekowany wirusami. Do akcji wkracza miejscowy informatyk. Zostaje uruchomiana wcześniej opracowana procedura awaryjna.

Na tle wręcz sensacyjnego scenariusza pojawia się postać komentatora, który w sposób prosty i przemyślany cierpliwie tłumaczy czym są wirusy komputerowe, jak się przed nimi ustrzec a w przypadku zarażenia - zwalczać. Namawia do opracowania własnych systemów zabezpieczających przed atakiem, udowadnia konieczność stosowania zabiegów prewencyjnych, klasyfikuje metody terapii antywirusowej. Co więcej, podaje gotowe recepty mówiące o tym, jak krok po kroku postępować w razie infekcji.

Sytuacja w biurze staje się groźna - po serii wirusów "rozrywkowych" pojawił się egzemplarz na tyle groźny, że niszczy ścieżkę zerową na dysku twardym, uniemożliwiając dostęp do danych, które były na nim zapisane. Dane te dotyczyły prognoz budżetowych firmy na rok następny. Winna przeniesieniu zarazy była dyskietka demonstracyjna dołączona do popularnego periodyku komputerowego. Do akcji wkracza nasz znajomy informatyk i konsultant-specjalista.

Dowiadujemy się o przydatności wydzielenia stanowisk pracy składających się z tzw. "brudnego" komputera czy komputera "kwarantanny", podkreśla się konieczność wykonywania kopii archiwalnych - a nade wszystko uwypukla się wyższość prewencji przed atakiem wirusów nad terapią systemów już zakażonych. Wszystko to jest przedstawione w sposób prosty, sugerując jednocześne pewną systematykę postępowania, zilustrowaną przykładami.

Po zastosowaniu zabezpieczeń, bariera ochronna biura przed zawirusowaniem jest na tyle wysoka, że niesubordynowany pracownik, próbujący uruchomić skopiowaną nielegalnie grę komputerową na swoim stanowisku pracy ogląda w efekcie pojawiający się na ekranie napis Acces Denied (zakaz dostępu). Po tych wszystkich zdarzeniach poznane przez nas biuro nie jest już takie samo, jak na początku filmu. Każdy z jego pracowników zdaje sobie sprawę, że obowiązują określone reguły pracy z komputerami, że jak na froncie walki z infekcją, trzeba unikać takich sytuacji, które są groźne dla bezpieczeństwa danych.

Do kasety jest dołączony uzupełniający ją podręcznik. Cały zestaw można polecić do obejrzenia wszystkim pracownikom instytucji, w których korzysta się ze sprzętu komputerowego. Co więcej - warto, aby przejrzeli ją też fachowcy, odpowiedzialni za prawidłową pracę systemów komputerowych. Podpowiadane rozwiązania, szczególnie te, które dotyczą systematyki postępowania (zarówno profilaktycznego, jak i w trakcie terapii antywirusowej) są warte obejrzenia.

Cena zestawu jest dość wysoka. Wynosi 29 GBP, przeliczonych po aktualnym kursie NBP na złotówki. Mimo to, korzystanie z kasety jest sposobem o wiele tańszym i wygodniejszym od zorganizowania dla obsługi sprzętu komputerowego kursu szkoleniowego.

Najgorszą rzeczą w firmie korzystającej z komputerów jest jednak tolerowanie pracy "nad przepaścią" - z personelem, który nie zdaje sobie sprawy na jakie ryzyko może narazić firmę, używając "niepewnych" dyskietek czy programów. W konsekwencji doprowadzić to może do utraty wszystkich danych, przechowywanych w systemie komputerowym. Dalej idąc może to zaowocować poważnymi kłopotami finansowymi, włącznie z bankructwem i upadłością firmy. W takiej relacji cena kasety Wirusy w komputerach osobistych nie wydaje się być duża.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200