Wideo w sieci GSM

Polska Telefonia Cyfrowa, Compaq Computer oraz stacja telewizyjna TVN 24 rozpoczęły wspólne testy transmisji wideo w sieci komórkowej Era. W przyszłym roku operator podejmie decyzję o ewentualnym wprowadzeniu usługi na rynek.

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era oraz Compaq Computer i informacyjna stacja telewizyjna TVN 24 rozpoczęły testowanie usługi "Transmisja Wideo w sieci Era". Test polega na transmisji plików audiowizualnych (video streaming) wprost do kieszonkowego komputera za pomocą technologii GPRS.

Korzystanie z usługi transmisji danych wideo wymaga posiadania kieszonkowego komputera (w testach jest to Compaq iPAQ Pocket PC) i telefonu komórkowego z funkcją transmisji danych GPRS oraz technologią Bluetooth, która umożliwia bezprzewodową transmisję danych między urządzeniami elektronicznymi. W testach uczestniczy kilkudziesięciu abonentów z grupy klientów biznesowych sieci Era. Od 8 października 2001r. uczestnicy testu mają możliwość oglądania programu TVN 24 oraz odbioru serwisów multimedialnych z najnowszymi informacjami.

Zobacz również:

  • Samsung prezentuje urządzenia dla służb porządku publicznego

"Testy potrwają kilka miesięcy. W przyszłym roku, w zależności od rozeznania potrzeb i wymagań naszych klientów, nastąpi decyzja co do wprowadzenia tej usługi w Polsce na skalę komercyjną. Transmisja wideo w sieci telefonii komórkowej nie działa w żadnym innym kraju oprócz Japonii. Ale to co zaoferujemy na skalę rynkową różnić będzie się od japońskich usług trzeciej generacji - UMTS. Podstawową różnicą są urządzenia wykorzystywane do świadczenia tych usług. W Japonii do przesyłu obrazu potrzebny jest jedynie telefon komórkowy wykorzystujący technologię GPRS, w Polsce potrzebne będą pozostałe urządzenia", wyjaśniła Anna Wołek, dyrektor biura prasowego sieci Era.

Przedstawiciele Ery nie obawiają się, że brak odpowiedniej liczby telefonów obsługujących GPRS będzie stanowić przeszkodę dla powodzenia tej usługi. "W chwili obecnej dostępne są na rynku aparaty koncernów Ericsson, Siemens i Motorola umożliwiające działanie w trybie GPRS. Na przyszły rok wszyscy najwięksi producenci telefonów komórkowych zapowiedzieli wprowadzenie na rynek tego typu aparatów", dodała Anna Wołek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem I[email protected]

TOP 200