Wiceminister o wolności i bezpieczeństwie

Podczas konferencji Computerworld "Wolność i bezpieczeństwo", po raz pierwszy od powołania na stanowisko podsekretarz stanu MSWiA wystąpił Piotr Kołodziejczyk. Mówił on o tym jak ważne są nowoczesne technologie w zarządzaniu kryzysowym i dbaniu o bezpieczeństwo kraju.

"Wolność i bezpieczeństwo to wspólne pole odpowiedzialności administracji rządowej i samorządowej oraz biznesu, który przygotowuje rozwiązania pomagające nam z tej wolności korzystać i o bezpieczeństwo dbać" - powiedział. Dodał też, że ostatnie wydarzenia, które mają miejsce w Polsce w związku z powodzią pokazały jak ważne są nowoczesne technologie w ratowaniu sytuacji zagrożenia ludzi i ich mienia.

"Powódź, która dotknęła Polskę pokazała jak ważna jest komunikacja między ludźmi oraz między służbami ratowniczymi" - podkreślał. Bez nowoczesnych narzędzi informatycznych wykonanie wielu działań ratowniczych nie byłoby możliwe. Piotr Kołodziejczyk zwrócił też uwagę, że czeka nas szczególny czas jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii w kontekście bezpieczeństwa. "Przygotowujemy się bowiem do Euro 2012, które wymaga szczególnych zabezpieczeń i komunikacji. Wydaje mi się ze będziemy gotowi, by sprostać temu wyzwaniu" - dodał Piotr Kołodziejczyk. Przypomniał także, że właśnie został ogłoszony przetarg na budowę Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Niebawem ma się też odbyć przetarg na budowę sieci łączności specjalnej dla służb ratunkowych.