Wiatr w żagle taśm VXA

W czasach, gdy taśmowy standard LTO zagarnia dla siebie rynek, na niekorzyść mniejszych konkurencyjnych rozwiązań, swojego miejsca na rynku małych i średnich firm szuka standard VXA. Czy wzmożone działania promocyjne i edukacyjne oraz przejęcie twórcy standardu - firmy Exabate - przez Tandberg Data przyniesie skutek?

Exabyte został finalnie kupiony przez norweską firmę Tandberg Data w 2006 r. za 28 mln dolarów. Na mocy porozumienia Tandberg Data przejął wszystkie aktywa, pasywa, prawa i zobowiązania należące do Exabyte. Tandberg jest obecnie jednym z większych, niezależnych dostawców systemów pamięci masowej, którego przychody zamknęły się w 2006 r. kwotą powyżej 200 mln USD (plus wartość rozwiązań sprzedawanych w ramach umów OEM).

Transakcja zaowocowała pojawieniem się w ofercie firmy Tandberg Data pojedynczych napędów linii VXA-172 i VXA-320 oraz zmieniaczy taśmowych StorageLoader VXA-172 i VXA-320. Obecnie rozwiązania te są sprzedawane w obszarach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) i APAC (Azja i Pacyfik) pod marką Tandberg Data, natomiast na terenie obu Ameryk jako produkty Exabyte.

Wiatr w żagle taśm VXA

Napęd taśmowy VXA-320

Napędy taśmowe VXA-320 zapisują do 320 GB danych na pojedynczym nośniku X23 z prędkością do 24 MB/s. Wszystkie produkty z serii VXA-320 są w pełni kompatybilne z drugą generacją rozwiązań. Z kolei napędy taśmowe VXA-172 zapisują do 172 GB danych na nośniku X10 z prędkością do 24 MB/s. Napęd VXA-172 ma wbudowaną opcję "capacity on demand" (wzrost pojemności na żądanie) - użytkownik może kupić elektroniczny klucz, który pozwoli mu na zwiększenie pojemności do 320 GB i korzystanie z nośników X23.

Zmieniacze taśmowe 1U StorageLoader VXA są wyposażone w odpowiedni napęd VXA oraz 10 kieszeni na nośniki. StorageLoader VXA-320 może przechowywać aż do 3,2 TB danych, natomiast StorageLoader VXA-172 - do 1,7 TB danych. Transfer danych w obydwu urządzeniach wynosi do 86 GB/godz. Tak samo jak w przypadku pojedynczego napędu VXA-172, także StorageLoader VXA-172 ma wbudowaną funkcję "capacity on demand". Wszystkie autoloadery VXA są standardowo wyposażone w czytnik kodów paskowych oraz moduł zdalnego zarządzania.

Wiatr w żagle taśm VXA

Zmieniacz taśmowy VXA-320

Zarówno pojedyncze napędy VXA jak i StorageLoader VXA współpracują ze wszystkimi popularnymi oprogramowaniami do backupu i systemami operacyjnymi. Rozwiązania podłączane są do serwerów za pomocą interfejsu SCSI-3 Ultra 160.

Obecnie trwają prace nad czwartą generacją standardu VXA (prawdopodobnie będzie nazywał się VXA-640). Taśmy w tym standardzie mają oferować 320 GB pojemności i transfer danych na poziomie 24 MB/s (oba parametry przed kompresją). Na rynku mają pojawić się w drugiej połowie 2008 r.

Technologia na przyszłość

Standard VXA próbuje znaleźć sobie miejsce na rynku, gdzie z jednej strony królują pojemne taśmy LTO, a z drugiej tanie DAT/DDS. Ponieważ standardów taśm, oferujących podobne pojemności i szybkości transferu, jest na rynku kilka, twórcy standardu promują go, wskazując na odmienną formę zapisu danych na taśmie.

W taśmach VXA zastosowano system VXA Packet Technology, który pomógł rozwiązać często spotykany problem mechanicznego pozycjonowania głowicy względem taśmy i związane z tym kłopoty z odczytaniem danych. Technologia VXA Packet zapisuje dane i odczytuje je w indywidualnie adresowanych "pakietach", wykorzystując całą głowicę przylegającą do taśmy, zamiast konwencjonalną metodą zapisywać jej poszczególne ścieżki. Podczas odczytu pakiety danych są dynamicznie kolekcjonowane i łączone w buforze napędu VXA, trochę w podobny sposób, jak ma to miejsce w odczycie danych przesyłanych przez Internet (pod adresemhttp://www.exabyte.com/adcounter2.cfm?id=3689 umieszczono animację obrazującą zasady działania technologii VXA Packet). Dzięki temu w napędach VXA nie ma konieczności stosowania komponentów wymagających bardzo precyzyjnego pozycjonowania, a sam proces zapisu i odczytu jest nie tylko szybszy, ale też skuteczniejszy.

Zdaniem twórców standardu i ekspertów z niezależnych laboratoriów, którzy badali tę technologię, prawdopodobieństwo odczytu danych z uszkodzonej części taśmy wzrasta 180-krotnie (dane odzyskano m.in. po kąpieli w wulkanicznym pyle, gotowaniu w wodzie i kawie oraz mrożeniu taśmy w lodzie).

VXA stowarzyszone

W październiku 2005 r. grupa firm w USA stworzyła stowarzyszenie VXA Alliance (www.vxa.com), a za jego główne zadanie ustaliła dostarczanie informacji o standardzie VXA i edukację o korzyściach płynących z wykorzystania formatu VXA Packet. Poprzez przejęcie firmy Exabyte rolę edukacji na rynku europejskim przejął na siebie Tandberg Data.

Jako główni członkowie VXA Alliance obecnie funkcjonują Tandberg Data, Imation, Matsushita Electric Industrial, Sony i TDK. Złotymi członkami stowarzyszenia są Adaptec, CA, EMC, Fujitsu Siemens Corporation, Ingram Micro, Symantec, Tech Data oraz TOLIS Group.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200