WiMax: Bezprzewodowa rewolucja?

Podczas dorocznego sympozjum Wireless Communications Association (WCA), firma Intel poinformowała o zaangażowaniu w rozwijanie bezprzewodowej technologii WiMax. Oczekuje się że najnowsze rozwiązania bezprzewodowe mają pozwolić na gwałtowny wzrost liczby użytkowników Internetu, zwłaszcza na rynkach rozwijających się, takich jak np. Chiny czy Indie.

Wiceprezes Intela - Sean Maloney, przedstawił plany firmy dotyczące współpracy z liderami branży. Efektem wspólnych prac ma być znaczące obniżenie kosztów i popularyzacja szerokopasmowych technologii bezprzewodowych, takich jak 802.11 w sieciach lokalnych WLAN oraz 802.16 w sieciach metropolitarnych WMAN.

Technologia 802.16, często przedstawiana jako WiMax, uzupełnia WLAN łącząc punkty dostępowe (hot-spoty) 802.11 z Internetem i jest bezprzewodową alternatywą dla szerokopasmowych łączy tzw. ostatniej mili.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

Dostawcy usług bezprzewodowego dostępu do sieci i producenci sprzętu telekomunikacyjnego są zainteresowani technologią WiMax ze względu na niskie koszty jej wdrażania. Intel planuje dostarczanie opartych na standardach produktów zarówno do sprzętu sieciowego WLAN, jak i 802.16 WMAN. Rozwiązania 802.16 będą weryfikowane pod kątem zgodności i współpracy przez WiMax Forum.

<b>WiMax w trzech osłonach</b>

Wdrażanie technologii 802.16 ma przebiegać w 3 fazach. Najpierw będą instalowane anteny zewnętrzne. Umożliwi to bezprzewodowy dostęp do sieci i szybszy rozwój usług bezprzewodowych bez konieczności instalacji nowego okablowania. Będzie to proces szczególnie ważny dla krajów rozwijających się. Później będziemy obserwować powstawanie wewnętrznych instalacji antenowych ułatwiających instalację po stronie klienta. W trzeciej fazie sprzęt z certyfikatem WiMax zostanie udostępniony w rozwiązaniach przenośnych, umożliwiając korzystanie z sieci użytkownikom przemieszczającym się pomiędzy różnymi obszarami objętymi usługami.

Dodatkowo, zapewniając stałą łączność w sieciach WMAN, systemy z certyfikatem WiMax* będą wykorzystywane również do łączenia hot-spotów i przedsiębiorstw z Internetem. Pierwsze rozwiązanie krzemowe Intela z certyfikatem WiMax będzie bazowało na standardzie IEEE 802.16d, który określa sposób zapewnienia szybkiej łączności bezprzewodowej z wykorzystaniem instalacji antenowych.

<b>Zainteresowanie w branży</b>

Intel współpracuje z firmami telekomunikacyjnymi, takimi jak: Airspan Networks, Alvarion, Aperto Networks i Redline, w celu opracowania i wdrożenia sprzętu 802.16 z certyfikatem WiMax wykorzystującego krzemowe rozwiązania Intela. Dodatkowo firma prowadzi rozmowy mające na celu określenie obszarów współpracy z firmami Siemens Mobile i Proxim. Premiera rozwiązania krzemowego Intela 802.16 jest planowana na drugą połowę bieżącego roku.

Nową technologią są zainteresowani również operatorzy telekomunikacyjni, m.in.: BT (Wielka Brytania), Iberbanda (Hiszpania), MVS Net (Meksyk) i przygotowują się do testowania technologii WiMax.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200