WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

Na rynku pojawia się coraz więcej systemów pracujących zgodnie ze standardem WiMAX. Jednym z ważniejszych producentów jest Alvarion, który oferuje system pod nazwą BreezeMAX. Składniki systemu to stacja bazowa MACRO, stacja bazowa MICRO oraz wiele urządzeń klienckich CPE wraz z samoinstalującą, wewnętrzną stacją o nazwie Self-Install.

Na rynku pojawia się coraz więcej systemów pracujących zgodnie ze standardem WiMAX. Jednym z ważniejszych producentów jest Alvarion, który oferuje system pod nazwą BreezeMAX. Składniki systemu to stacja bazowa MACRO, stacja bazowa MICRO oraz wiele urządzeń klienckich CPE wraz z samoinstalującą, wewnętrzną stacją o nazwie Self-Install.

Platforma Alvarion BreezeMAX została stworzona od podstaw zgodnie ze standardem IEEE 802.16 i używa technologii OFDM w celu zapewnienia połączenia nawet w przypadku braku widoczności (NLOS). Rozwiązanie jest systemem klasy operatorskiej, zapewniającym szerokie pasmo do oferowania usług triple play dla setek klientów przyłączonych do pojedynczej stacji bazowej. Jak podaje producent, BreezeMAX został wdrożony w 150 instalacjach w ponad 30 krajach na całym świecie.

Testy zgodności przeprowadzane przez Alvarion są częścią promowania otwartego standardu WiMAX. Jednocześnie określono politykę migracji do mobilnego standardu 802.16e. Rozwiązanie nazwane 4Motion zawiera stacje bazowe WiMAX, urządzenia dla klienta końcowego - wewnętrzne modemy, karty PCMCIA. Mobilne usługi 4Motion mają być dostępne w pierwszej połowie 2007 r. Mamy nadzieję, że w przyszłości nadarzy się okazja do sprawdzenia tego mobilnego systemu, na razie przetestujemy sprzęt, którym Alvarion dysponuje już teraz.

Alvarion BreezeMAX 3500 MICRO BST

WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

Alvarion BreezeMAX Self-Install CPE z zewnętrzną anteną

Stacja bazowa BreezeMAX 3500 jest dostępna w dwóch wersjach: MICRO i MACRO. W naszym teście skupimy się na tej pierwszej oraz urządzeniach klienckich. W warunkach polskich system wykorzystuje licencjonowane pasmo w zakresie 3,4 - 3,8 GHz, umożliwiając zapewnienie gwarantowanej jakości usług (QoS).

Stacja w wersji MICRO składa się z części wewnętrznej (IDU) - montowanej wewnątrz pomieszczenia - oraz zewnętrznej (ODU) - montowanej na zewnątrz, bezpośrednio przy antenie.

Część wewnętrzna ma szerokość 19" oraz wysokość 1U. Stacja bazowa w podstawowej wersji licencjonowania pozwala na przyłączenie 20 stacji abonenckich. Dysponując odpowiednią licencją istnieje możliwość zwiększenia limitu urządzeń do 250.

Rodzina BreezeMAX zawiera wiele stacji bazowych, włączając BreezeMAX 3300 dla pasma 3,3 GHz, BreezeMAX 3500 dla pasma 3,5 GHz oraz BreezeMAX 3600 dla pasma 3,7 GHz. Stacja bazowa BreezeMAX MICRO to system klasy operatorskiej wspierający OFDM, OFDMA oraz technologię inteligentnych anten. Stosowany typ dupleksu to FDD.

Przyjrzyjmy się interfejsowi radiowemu stacji bazowej BreezeMAX 3500 MICRO. Stacja bazowa używa zakresu częstotliwości 3,5 GHz. Warstwa fizyczna oparta jest na OFDM 256 FFT/OFDMA oraz umożliwia wsparcie w przyszłości technologii SOFDMA dla mobilnego WiMAX. Wspierane modulacje zawierają się w zakresie od BPSK do 64QAM (8 poziomów). Wspierana szerokość kanałów to 1,75 MHz, 3,5 MHz, a w najbliższej przyszłości 5 MHz, 7 MHz, 10 MHz. Maksymalna moc wyjściowa to 28 dBm.

Sprawdźmy, co oferuje interfejs sieciowy 10/100 Base-T lub E1/T1. Dostępne funkcje to m.in.:

  • obsługa VLAN 802.1Q
  • klasyfikacja ruchu Layer 2 IEEE 802.1p, IP DiffServ Code Points DSCP
  • zaawansowane mechanizmy QoS (Best-Effort, Non-real-time, Real-Time, Continuous Grant)
  • korekcja błędów FEC i Reed Solomon

Zakres częstotliwości pasma 3,5 GHz można podzielić na dwa podzakresy a1 oraz b. Dla każdego zakresu należy użyć dedykowanej części zewnętrznej (ODU). Część zewnętrzna stacji bazowej jest dość solidnie zabudowana i posiada złącze antenowe oraz złącze do przyłączenia stacji wewnętrznej. Warto sprawdzić, czy część zewnętrzna jest przeznaczona dla przydzielonego zakresu częstotliwości (w przypadku Polski jest to zakres a1 lub b). Jednostka zewnętrzna jest identyczna zarówno dla stacji w wersji MICRO, jak i MACRO.

WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

Rodzina stacji klienckich BreezeMAX

Do pełnego funkcjonowania pojedynczego sektora bazy BreezeMAX na terenie Polski jest niezbędna rezerwacja dupleksowego kanału o szerokości 1,75 MHz lub 3,5 MHz. Konieczna jest także antena przeznaczona dla pasma 3,5 GHz. Alvarion dysponuje antenami sektorowymi o kącie promieniowania 60, 90, 120 stopni oraz anteną dookólną. Anteny sektorowe dostępne są w wersjach o polaryzacji pionowej oraz poziomej. Warto zaznaczyć, że stacja bazowa MICRO potrafi obsłużyć dwa ODU z dwiema antenami pracującymi równocześnie na tej samej częstotliwości. Uzyskujemy więc w łatwy sposób możliwość skalowalności systemu. To duża zaleta BreezeMAX.

Od strony programowej duże wrażenie robi system zarządzania usługami. Możliwości konfiguracji wydają się nieograniczone, a mechanizmy działają prawidłowo. Dysponujemy nie tylko możliwościami priorytetowania ruchu oraz ograniczania przepustowości, ale praktycznie możemy utworzyć dowolną formę kształtowania ruchu. W połączeniu z funkcjonalnością VLAN stacja bazowa BreezeMAX stanowi bardzo solidną platformę usługową.

Rzeczywiste wyniki stacji bazowej BMICRO przedstawiają się dość dobrze na tle podobnych systemów. Czasy opóźnień pomiędzy stacją bazową a urządzeniem klienckim wynoszą około 30 ms. Czasy odpowiedzi nie rosną znacznie wraz z obciążeniem systemu. Rzeczywista przepustowość stacji klienckiej przyłączonej do stacji bazowej to 4 Mb/s symetrycznego ruchu w dwie strony, natomiast łączna przepustowość stacji bazowej wynosi 18 Mb/s. Przepustowość jaką dysponuje stacja bazowa to 18 Mb/s transmisji IP. W przykładowym pomiarze LOS (z pełną widocznością optyczną) na odległości 7 km uzyskano przepustowość od stacji bazowej 9,8-10,03 Mb/s, natomiast do stacji bazowej zanotowano przepustowość 8,5-8,9 Mb/s z modulacją 64QAM. Wartości takie można uzyskać przy pracy w trybie pełnego dupleksu. Pomiar w przypadku braku linii widoczności NLOS na odległości 13 km wykazał przepustowość od stacji bazowej 4,8-5,2 Mb/s z modulacją 16QAM, natomiast do stacji bazowej zanotowano przepustowość 2,0-2,2 Mb/s z modulacją QPSK. Zasięg systemu umożliwia osiągnięcie stabilnego połączenia na terenie otwartym z bezpośrednią linią widoczności na odległość ponad 30 km. W przypadku braku linii widoczności (NLOS - Non Line of Sight) w terenie zabudowanym udało się uzyskać dobre połączenia na odległość 7-10 km. Warto podkreślić stabilność pracy urządzenia - przez cały okres testów (ponad miesiąc) nie wystąpiły przerwy w działaniu systemu.

<hr size="1" noshade>BreezeMAX 3500

WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

Producent: Alvarion

Zalety: certyfikat WiMAX Forum dla całego systemu, bogaty wybór dostępnych CPE, dobra praca w trybie braku bezpośredniej widoczności, doskonały system zarządzania jakością usług

Wady: niedopracowane elementy oprogramowania zarządzającego urządzeniami, brak bezpośredniego zarządzania CPE od strony interfejsu radiowego, niski poziom bezpieczeństwa komunikacji - współpraca wyłącznie z SNMPv1

Cena: baza BMAX mikro 1U, 220VAC, z licencją na 20 CPE - 7000 USD netto

ODU BMAX ze zł. antenowym pasmo 3,5a1 - 3000 USD netto

CPE Outdoor Radio Unit PRO SA z anteną obu polaryzacji - 750 USD netto

CPE SI BMAX Eth Bridge - 595 USD netto

oprogramowanie zarządzające BreezeLITE -1000 USD netto<hr size="1" noshade>


TOP 200