WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

Opis systemu BreezeLite

WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

Budowanie reguł filtrowania z poziomu oprogramowania BreezeLite

Zarządzanie stacją bazową z poziomu klienta telnet jest dość skomplikowane. Łatwo pogubić się w gąszczu opcji, a utworzenie rozbudowanej konfiguracji jest bardzo skomplikowane. Kolejną wadą jest brak możliwości utworzenia bezpiecznego połączenia ssh do stacji bazowej. Połączenie telnet jest bardzo podatne na przechwycenie hasła.

Konfiguracja i monitorowanie systemu opierają się na protokole SNMP. I tu kolejna niespodzianka - pozostaje możliwość użycia wyłącznie wersji SNMP v1 z brakiem szyfrowania. Nie jest przeznaczeniem stacji bazowej zapewnienie możliwości zapór ogniowych, ale minimum bezpieczeństwa powinno być zachowane.

Z uwagi na mnóstwo powiązań i opcji konfiguracyjnych Alvarion stworzył dwa narzędzia przeznaczone do zarządzania systemem BreezeMAX: AlvariStar oraz BreezeLite.

AlvariStar to narzędzie o dużych możliwościach, którym towarzyszy równie duże zapotrzebowanie na zasoby - głównie na pamięć RAM i szybki procesor serwera. BreezeLite jest łatwym do opanowania oprogramowaniem, który pozwala na konfigurację większości parametrów stacji bazowej oraz stacji CPE z wygodnego interfejsu graficznego.

W naszym teście sprawdziliśmy działanie oprogramowania BreezeLite w wersji 2.0.1.8. Software ten jest aplikacją opartą na SNMP (Simple Network Management Protocol) stworzoną do zarządzania komponentami systemu. Program upraszcza instalację i zarządzenie małych rozmiarów wdrożeń przez łatwość zmian ustawień konfiguracyjnych oraz zdalną aktualizację oprogramowania. Aplikacja może zostać użyta zamiast komendy telnet i nie jest substytutem oprogramowania AlvariSTAR NMS.

Zalety BreezeLite to dobrze rozplanowany graficzny interfejs, umożliwiający zarządzanie składnikami systemu (stacją bazową, NPU, AU, SU). Z dużą łatwością możemy zarządzać nowymi urządzeniami abonenckimi oraz usługami i serwisami. Istnieje także możliwość weryfikacji konfiguracji. Mamy możliwość modyfikacji konfiguracji każdej jednostki. Dostępny jest ciągły wgląd w stan urządzeń oraz możliwość aktualizacji oprogramowania dla jednej lub wielu jednostek. Istotną zaletą jest możliwość monitorowania wydajności transmisji danych oraz wyświetlanie statystyk ruchu.

Oprogramowanie ma także wady. Uruchamiając system trzeba niestety dość długo czekać na odczyt danych zarówno ze stacji bazowej, jak i poszczególnych stacji klienckich. Zmiana konfiguracji przez inną stację zarządzającą nie powoduje automatycznego odświeżenia ekranu. Może to wywołać błędy konfiguracyjne. Także zmiana stanu urządzeń nie wywołuje odświeżenia ekranu. Dopiero ręczne odświeżenie odczytu parametrów pokazuje prawdziwe informacje. Monitorowanie jest dość nieczytelne, w dodatku rozmiar pliku monitorującego "cvs" jest ograniczony do 64 000 linii. Brak jest także opcji sprawdzenia stanu portu Ethernet w urządzeniu abonenckim. Nie zauważyliśmy możliwości wczytania utworzonej konfiguracji do stacji bazowej, co znacznie utrudnia przywracanie systemu po awarii.

Wymaganie oprogramowania to komputer z procesorem Pentium 3 lub 4, minimum 128 MB pamięci RAM, twardy dysk 10 GB, system operacyjny Windows 2000 lub Windows XP.

Podsumowanie

WiMAX w działaniu Alvarion BreezeMAX 3500

Ocena BreezeMAX 3500

System Alvarion BreezeMAX jest jednym z pierwszych systemów zgodnych ze specyfikacją 802.16d. Liczba wdrożeń z pewnością świadczy o równowadze między ceną a możliwościami. Stabilność i możliwości urządzeń oraz bogaty wachlarz różnorodności dostępnych CPE, dodatkowo uatrakcyjnia zestaw. Wady BreezeMAX dotyczą szczegółów związanych z zarządzaniem, które powinny być poprawione w kolejnych wersjach oprogramowania. Możliwości systemu od strony wydajności, czy przepustowości, są adekwatne do wykorzystywanych parametrów kanałów częstotliwości. Niestety przepustowość stacji bazowej oraz stacji abonenckich może być niewystarczająca do wielu zastosowań, zwłaszcza w przypadku dużej liczby obsługiwanych stacji abonenckich. Niewątpliwą zaletą jest dobra praca w trybie braku bezpośredniej linii widoczności, która to cecha pozwala na dotarcie do miejsc niedostępnych. Kolejną zaletą jest doskonały system zarządzania jakością usług. Wydaje się, że aktualne możliwości BreezeMAX oraz jasna wizja migracji do mobilnego standardu 802.16e, czynią z testowanego systemu dobrą i chronioną inwestycję, zabezpieczaną przez certyfikat WiMAX Forum.


TOP 200