WiMAX w Polsce

W Bielsku-Białej uruchomiono pierwszą w Polsce komercyjną sieć bezprzewodową WiMAX (standard 802.16-2004), która pokrywa swym zasięgiem całe miasto. Rozwiązanie zapewnia bezprzewodowy dostęp do Internetu w promieniu 30 kilometrów od nadajnika.

WiMAX w Polsce
We wdrożeniu brały udział trzy firmy: Intel (twórca układu scalonego ProWireless 5116; robocza nazwa Rosedale), Alvarion (producent sprzętu WiMAX; linia BreezeMAX, patrz zdjęcie obok) i SferaNET (polski dostawca usług sieciowych). Po zastosowaniu rozwiązania WiMAX, SferaNET oferuje swoim klientom praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu na obszarze całego miasta.

Charakterystyczną cechą rozwiązania WiMAX jest to, że obie stacje (nadająca i odbierająca) nie muszą się "widzieć". Odbiorniki potrafią przetwarzać sygnały odbite od przeszkód (drzewa, pagórki czy budynki).

W centrum miasta zainstalowany został nadajnik, którego zasięg obecnie wynosi 30 kilometrów. W najbliższych tygodniach urządzenie zostanie przeniesione na komin Elektrociepłowni Bielsko-Biała, co zwiększy zasięg sieci do ok. 50 kilometrów.

Z nowoczesnej sieci korzysta już wiele firm oraz instytucji, m.in. szpital onkologiczny, szpital pediatryczny i szkoła muzyczna. W najbliższych miesiącach w sprzedaży pojawią się odpowiednie urządzenia odbiorcze dla klienta końcowego, które zapewnią szybki i bezprzewodowy dostęp do Internetu również odbiorcom indywidualnym.

"Technologia WiMAX to ogromna szansa rozwoju dla operatorów, ale również użytkowników końcowych. Dzięki jej zastosowaniu podłączenie nowego abonenta do sieci ogranicza się praktycznie do podpisania umowy i dostarczenia klientowi końcowemu urządzenia" - powiedział Tomasz Mołczan stojący na czele firmy SferaNET.

"Bardzo nas cieszy uruchomienie pierwszej komercyjnej instalacji WiMAX w Polsce. Firma Alvarion jest mocno zaangażowana w rozwój tego typu rozwiązań na całym świecie, a dzięki swej silnej lokalnej reprezentacji - również w naszym kraju. Nie tylko zapewniamy w pełni funkcjonalny sprzęt WiMAX, ale również pomagamy w testach niezbędnych do uruchomienia gotowych systemów" - dodaje Sylwester Chojnacki z firmy Alvarion.

Sieć WiMAX pracująca w Bielsku-Białej jest rozwiązaniem typu "fixed wireless" (stałe połączenie bezprzewodowe), co oznacza, że dostawca buduje połączenie punkt-punkt lub punkt-wiele punktów. Sieć składa się wtedy z typowej konfiguracji ze stacji bazowej (nadajnik) i odbiornika zainstalowanego na zewnątrz budynku. Stąd dane mogą być rozprowadzane wewnątrz budynku do poszczególnych komputerów przez kablową sieć Ethernet albo drogą radiową przy użyciu technologii Wi-Fi.

W przyszłości stację odbiorczą będzie można umieszczać wewnątrz budynku (np. na biurku tuż obok komputera. Kolejna faza rozwoju sieci WiMAX zakłada, że technologia będzie wspierać mobilnych użytkowników, co przewiduje standard 802.16e. Odbiorniki WiMAX będą wtedy instalowane wewnątrz notebooków, tak jak ma to miejsce w przypadku intelowskiej platformy Centrino (Wi-Fi).

Polski akcent we wdrażaniu sieci WiMAX widoczny był już na początku maja bieżącego roku. Spółka Crowley zainstalowała nowy system bezprzewodowej transmisji danych w Zielonce pod Warszawą. Implementacja WiMAX miała jednak w tym przypadku bardziej ograniczony charakter, pod względem zasięgu działania sieci (anteny sektorowe ustawione pod odpowiednim kątem zmniejszyły zasięg do ok. 12 km). Głównym powodem tego typu działań była obawa o zakłócanie warszawskich sieci radiowych. Więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200