WiMAX: 54 miliony użytkowników w 2012 r.

Specjaliści firmy badawczej Senza Fili Consulting szacują, iż za 5 lat liczba osób korzystających zarówno ze stacjonarnej (802.16d) jak i mobilnej wersji standardu WiMAX (802.16e) wzrośnie do 54 milionów. Stanie się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy technologię tę przyjmą rynki rozwijające się, a operatorzy sieci 3G znajdą dla niej szersze zastosowanie niż tylko jako dopełnienie usług przesyłania danych.

W publikacji "WiMAX: Ambitions and Reality" analitycy Senza Fill Consulting podkreślają, że w najbliższych latach wyraźnie zarysuje się dominacja mobilnej wersji standardu IEEE 802.16. W 2012 r. 61 proc. użytkowników będzie korzystało właśnie z tej technologii.

Monica Paolini, jedna ze współautorek raportu, twierdzi, że do popularyzacji szerokopasmowego rozwiązania WiMAX może w dużym stopniu przyczynić się jego włączenie do specyfikacji IMT-2000 (International Mobile Telecommunications-2000). Dzięki wsparciu ITU operatorzy być może chętniej będą inwestować w nową technologię dostępową.

Specjaliści nie przewidują jednak, aby WiMAX wzrastał na znaczeniu tak szybko, jak niegdyś sieci stacjonarne czy obecnie komórkowe. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, iż operatorzy 3G po części integrują swoje sieci z technologią WLAN (jako podsieć do przesyłania danych) i nie widzą wystarczających przesłanek, aby inwestować w WiMAX.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200