WiFi 7 zapewnia transfer 5 Gb/s. "To 5 razy lepiej niż WiFi 6"

Szybki internet? To mało powiedziane. WiFi 7 zapewnia gigantyczne prędkości, co niedawno zaprezentował Intel i Broadcom.

WiFi 7 zapewniło aż 5 Gb/s / Fot. Intel, Broadcom

WiFi 7 zapewniło aż 5 Gb/s / Fot. Intel, Broadcom

Intel i Broadcom przeprowadziły prezentację technologii WiFi 7. W czasie demo WiFi 7 wykorzystano laptopa z procesorem Intel Core oraz punkt dostępowy Broadcom. Udało się osiągnąć prędkość transferu 5 Gb/s. To jasny sygnał, że aktualizacja z WiFi 6 na WiFi 7 jest bardzo opłacalna, bo standard "6" zapewnia maksymalną prędkość 1 Gb/s.

Zanim jednak zaczniemy korzystać z WiFi 7 minie jeszcze sporo czasu. Intel podkreśla, że niezbędna jest współpraca partnerów branżowych i bez niej nie dojdzie do powszechnego przyjęcia nowego standardu i wykorzystania jego zalet.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

WiFi 7: świetne prędkości, ale brak dostępu

Broadcom z kolei tłumaczył, że ekosystem jest gotowy, więc w praktyce odpowiednia technologia już działa. Wszystko więc w rękach partnerów i dostawców sprzętu.

Standard WiFi 7 zapewnia większą przepustowość sieci i korzyści wynikające ze znacznie mniejszych opóźnień. Najbardziej oczywiste zastosowania dla WiFi 7 to gry online i bezprzewodowe zestawy VR o zmniejszonym opóźnieniu. Jeśli chodzi o streaming, najnowsze WiFi zapewnia możliwość przesyłania wideo w jakości nawet UDH 16K, albo równoczesnego przesyłania 4K lub 8K do większej liczby użytkowników.

WiFi 7 to także mniej zakłóceń. Technologie leżące u podstaw standardu obejmujące szersze kanały 320 MHz w jeszcze nielicencjonowanym paśmie 6 GHz, wraz z modulacją danych wyższego rzędu 4K QAM.

To ciągle dopiero początki

WiFi 7 ciągle oczekuje na oficjalną certyfikację, a ta nastąpi dopiero w przyszłym roku. Pierwsze produkty z logo WiFi 7 pojawią się natomiast nie wcześniej niż w drugiej połowie 2023 r. Nowy standard trafi zaś do laptopów dopiero w 2024 r. - wtedy będzie już domyślnie instalowany w najnowszych modelach.

Urządzenia obsługujące WiFi 7 będą określane jako zgodne z protokołem 802.11be.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200