WiFi 6 - czy to dobra inwestycja? Może lepiej 6E?

Jeśli zastanawiamy się nad inwestycją w sieć WiFi 6, od razu możemy też pomyśleć o WiFi 6E. Wyjaśniamy różnice, wady i zalety.

WiFi 6 - pora na przesiadkę? / Fot. Thomas Jensen, Unsplash.com

WiFi 6 - pora na przesiadkę? / Fot. Thomas Jensen, Unsplash.com

Kiedy po raz pierwszy ogłoszono standard IEEE 802.11ax (WiFi 6), został on ograniczony do pasma bezprzewodowego 2,4 GHz i 5 GHz. W paśmie 2,4 GHz tak naprawdę mamy jednak trzy nienakładające się kanały – i ta przepustowość jest współdzielona przez nas, współpracowników czy sąsiadów. Jeśli zdarzały lub zdarzają się problemy z utrzymaniem dobrego połączenia np. w trakcie rozmowy wideo na Microsoft Teams, przyczyną może być przeciążenie widma (ang. spectrum congestion). Jest tak, gdy zbyt wiele urządzeń konkuruje o przepustowość w tym samym kanale bezprzewodowym.

Co więcej, nie chodzi tylko o liczbę użytkowników. Każda inna sieć WiFi w zasięgu (np. przesyłająca sygnał z routera bezprzewodowego sąsiada), konkuruje o przepustowość na tej samej, ograniczonej liczbie kanałów.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Apple nieprędko do implementacji Wi-Fi 7 w swoich urządzeniach

W kwietniu 2020 r. Federalna Komisja Łączności głosowała za udostępnieniem pasma 6 GHz do użytku bez licencji. Udało się. Wraz ze zmianą zasad otworzyło się znacznie więcej fal radiowych, których routery mogą używać do nadawania sygnałów WiFi. Otwarcie pasma 6 GHz jest największym dodatkiem do WiFi od 1989 r. Przeskok z 5 GHz do 6 GHz może nie brzmieć zbyt rewolucyjnie, ale w praktyce czterokrotnie zwiększa liczbę fal radiowych. To 14 dodatkowych kanałów 80 MHz i siedem dodatkowych kanałów 160 MHz, dostępnych dla routerów i innych urządzeń. W skrócie: mniej zakłóceń sygnału.

WiFi 6 vs WiFi 6E

WiFi 6E to pasmo 6 GHz. W dodatku umożliwia korzystanie z internetu o prędkości większej niż 1 Gb/s. Zwiększone widmo oznacza też mniejsze opóźnienia (poniżej jednej milisekundy).

Zobacz: Discord

Nowy standard ma natomiast jedną wadę. Pasmo bezprzewodowe 6 GHz wykorzystuje krótsze długości fal. Krótkie fale świetnie nadają się do szybkiego przesyłania danych, ale trudniej im pokonywać duże odległości. Są też bardziej zakłócane przez fizyczne przeszkody, np. grube ściany lub podłogi w budynku.

Każda sieć WiFi 6E prawdopodobnie będzie wykorzystywać zarówno pasma 6 GHz, jak i 5 GHz, aby zapewnić szybkie i niezawodne połączenia w całym pomieszczeniu.

Aby korzystać z 6E, będziemy musieli zainwestować sporo środków w odpowiednie wzmacniacze. Jeśli tego nie zrobimy, w niektórych pomieszczeniach sieć przeskaluje się do 2,4 lub 5 GHz i zapewni niższą wydajność.

Sprawdź: DuckDuckGo

A czy można już korzystać z WiFi 6E w Polsce? Nowy standard WiFi to technologia bardzo przyszłościowa, ale trudno dostępna. Niektóre kraje otworzyły pasmo 6 GHz, ale wiele innych dopiero powoli je otwiera, i to często do użytku komercyjnego, a nie dla użytkowników prywatnych. Urządzenia WiFi 6E będą wstecznie kompatybilne z WiFi 6 i wcześniejszymi standardami WiFi. Ale chcąc korzystać z nowych kanałów 6 GHz, będziemy potrzebować routera 6E i urządzenia klienckiego WiFi 6E (komputery, telefony itp.). Oznacza to, że nawet jeśli mamy stosunkowo nowy router WiFi 6 lub laptopa, nadal musimy uaktualnić wszystkie sprzęty do modeli 6E.

Routery 6E dopiero zaczynają pojawiać się na rynku i podobnie jak w przypadku większości nowych technologii, są one przesadnie drogie. W przyszłym roku ceny prawdopodobnie znacznie spadną i będzie znacznie więcej urządzeń zgodnych z WiFi 6E. Wtedy przesiadka będzie bardziej uzasadniona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200