Wi-Fi napędza rynek

Sprzedaż półprzewodników w samym styczniu br. osiągnęła wartość 12,2 mld USD. Oznacza to aż 22 proc. wzrost wobec stycznia 2002 r. - wynika z danych Semiconductor Industry Association.

Sprzedaż była niższa o 2,4 proc., niż w bardzo obiecującym grudniu 2002 r., ale jest to zgodne z trendami sezonowymi. Najbardziej chłonny jest obecnie rynek azjatycki. W stosunku rocznym sprzedaż półprzewodników w tym regionie wzrosła o 32,6%, osiągając wartość 4,51 mld USD. Przychody producentów procesorów i innych specjalizowanych układów na rynku amerykańskim wyniosły 2,54 mld USD, co oznacza niewielki 2,8 proc. wzrost. Wartość sprzedaży półprzewodników w Europie wzrosła wobec stycznia 2002 r. o 16 proc. do poziomu 2,47 mld USD.

Semiconductor Industry Association (SIA) przewiduje, że dwucyfrowa dynamika wzrostu utrzyma się w całym 2003 r. Organizacja prognozuje, iż popyt na komputery w br. zwiększy się o 10 – 14 proc. Motorem wzrostu mają być jednak specjalizowane układy telekomunikacyjne, przeznaczone do telefonów komórkowych oraz urządzeń umożliwiających budowę sieci bezprzewodowych. Ich sprzedaż, według szacunków SIA stanowić będzie 25 proc. całego rynku półprzewodników.

Zobacz również:

  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200