Wi-Fi Passpoint - przełączanie bez granic

Praktyczne zastosowania Passpointa

W San Francisco i San Jose, a także wzdłuż Tamizy w Londynie stworzono bezprzewodowe sieci publiczne, które realizują proces zgodny z Passpointem. Wszystkie wskazane lokalizacje wykorzystują specyfikację Wi-Fi Alliance Passpoint do konfiguracji przełączania Wi-Fi pomiędzy własnymi sieciami miejskimi od początku 2014 roku. Technologia umożliwia zestawienie przez gości a także rezydentów bezpiecznego połączenia ze wskazaną siecią, a następnie automatyczne połączenie do sieci w innym mieście, gdy tylko znajdziemy się w zasięgu. To rozwiązanie ma sens w realizacji pomiędzy dwoma miastami, które dzieli niewielka odległość. Powiązanie sieci w USA z siecią w Londynie jest już trochę bardziej abstrakcyjne, ale znajdą się użytkownicy dla których wygodę może stanowić łatwy dostęp do Wi-Fi za granicą, w czasie podróży. To także wizja przyszłości, gdzie globalnie operatorzy (samodzielnie lub w ramach współpracy międzyoperatorskiej) będą tworzyli sieci zgodne z Passpointem w różnych częściach świata. Klient operatora przemieszczając się zawsze będzie miał dostępną zaufaną sieć bezprzewodową bez konieczności uwierzytelniania, niezależnie od miejsca pobytu. Sieć wzdłuż Tamizy obejmuje zasięgiem 44 kilometry przy brzegu rzeki w wielu dzielnicach Londynu. Zasięg jest dostępny zarówno wzdłuż brzegu rzeki oraz na promach. Dostęp do sieci jest bezpłatny w zestawie z planem szerokopasmowym operatora BT.

Wykorzystanie Passpoint globalnie nie jest problemem technicznym. Nie oznacza to jednak, że przełączenie Wi-Fi zastąpi szybko rozwijający się roaming komórkowy. Operatorzy komórkowi będą uzupełniali własne sieci o Wi-Fi, wykorzystując zalety przesyłania coraz większej ilości ruchu tą technologią. Z pewnością będzie to prowadziło do powstawania różnego rodzaju hybryd. W szczególności można spodziewać się wykorzystania omawianej technologii w ramach usług odciążających sieć komórkową poprzez zastosowanie łączności Wi-Fi (Wi-Fi Offload). Problemem certyfikacji Passpoint jest nadal ograniczona liczba systemów i urządzeń wspierających ten standard. Jeżeli chodzi o punkty dostępowe to wybór jest akceptowalny. Inaczej wygląda sprawa ze wsparciem w urządzeniach klienckich. Apple iOS oraz OS X wspiera Wi-Fi Passpoint. Użytkownicy mogą łatwo przemieszczać się z jednej sieci do innej na niektórych smartfonach np. Samsunga, LG czy HTC z wykorzystaniem uwierzytelniania kartą SIM. Wsparcie w tych urządzeniach jest realizowane przez specjalnie dostosowane oprogramowanie producentów. Przy urządzeniach nie wyposażonych w SIM takich jak tablety, proces jest bardziej skomplikowany. Problemem jest wciąż ograniczone wsparcie systemów operacyjnych.

 W lutym 2014 roku firma Boingo – kluczowy uczestnik projektu Wi-Fi Passpoint oraz operator największej na świecie sieci ogólnodostępnego dostępu bezprzewodowego (HotSpot) – uruchomiła technologię Wi-Fi Passpoint w 21 portach lotniczych w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu Time Warner Cable uruchomił własne sieci Passpoint w kilku dużych amerykańskich miastach. TWC posiada ponad 56 tys. urządzeń HotSpot zgodnych z systemem Passpoint Wi-Fi. Większość operatorów komórkowych deklaruje uruchomienie Passpoint we własnych sieciach na przestrzeni kilku miesięcy.

TOP 200