WhatsApp wypowiada wojnę fałszywym informacjom

Zmienia się jedna z zasad korzystania z należącej do Facebooka aplikacji WhatsApp. Twórcy jednego z najpopularniejszych na świecie komunikatorów poinformowali, że zmiana została wprowadzona z myślą o zwalczaniu bardzo groźnego internetowego zjawiska, jakim jest celowe lub nieświadome rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Do tej pory użytkownicy aplikacji – z usług której korzysta obecnie na całym świecie blisko 1,5 miliarda użytkowników - mogli przesyłać dalej każdą pojedynczą wiadomość do maks. 20 innych osób lub grup. Zgodnie z nową zasadą, wiadomość można przesyłać dalej tylko do pięciu osób lub grup.

Informację taką podała przedwczoraj na firmowej konferencji w Dżakarcie (Indonezja) Victoria Grand - wiceprezes WhatsApp ds. Polityki i Komunikacji. Potwierdziła przy tym, że nowa zasada zostanie wdrożona na całym świecie.

Zobacz również:

  • Microsoft nachalnie wypromuje Edge wśród użytkowników Chrome
  • Duże zmiany w komunikatorze WhatsApp
  • WhatsApp kończy wsparcie dla klasycznych komórek

Wcześniej, dokładnie w połowie zeszłego roku - ograniczenie takie wprowadzono w Indiach celem sprawdzenia, czy pozwala to rzeczywiście ograniczyć ilość fałszywych wiadomości krążących po internecie. Indie wybrano nieprzypadkowo, gdyż w ostatnim czasie to właśnie w tym kraju dochodziło do szeregu incydentów (chodzi o lincze), do których dochodziło w wyniki rozpowszechniania w internecie rozpowszechniania fałszywych informacji.

Aplikacje używane do wymienia informacji – takie jak WhatsApp – są w ostatnim czasie obwiniane za to, że przyczyniają się walnie do rozpowszechniania fałszywych informacji, wpływając w ten sposób niejednokrotnie nawet na wyniki wyborów (jako ostatni przykład podaje się Brazylię). Stąd nawoływania do tego, aby zacząć do aplikacji internetowych zacząć wprowadzać rozwiązania, które nawet jeśli nie wyeliminują fałszywych informacji, ta znacznie ograniczą ich ilość. Zmiana wprowadzona do aplikacji WhatsApp wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200