WhatsApp pracuje nad nową usługą

Firma ogłosiła w ostatnich dniach, że wprowadzi wkrótce do oferty nową usługę. Pozwoli ona użytkownikom wykonywać kopie zapasowe, realizując to zadanie z wykorzystaniem technologii szyfrowania danych end-to-end, dając im jednocześnie możliwość wyboru, jak taka operacja powinna przebiegać.

WhatsApp pracuje nad nową usługą

Fot. Anton, Pexels

Użytkownik będzie mógł sam zdecydować o tym, gdzie powinien być przechowywany użyty przez niego klucz szyfrowania - może zapisać na swoim komputerze wygenerowany przez niego w sposób losowy 64-cyfrowy klucz.

Może też scedować to zadanie na WhatsApp, który zapisze go w firmowym, bazującym na technologii HSM (Hardware Security Module), magazynie Backup Key Vault, do którego dostęp będzie możliwy po podaniu skonfigurowanego przez użytkownika hasła.

Zobacz również:

  • Jak AI zmieni rynek pracy IT
  • Uwaga – w tym tygodniu niektóre smartfony przestaną obsługiwać usługę WhatsApp
  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

Ważne jest to, że WhatsApp będzie tylko zarządzać magazynem Backup Key Vault, nie mając żadnych możliwości używania znajdujących się w nim kluczy. Ta operacja leczy w wyłącznej kompetencji właścicieli kluczy, którzy mogą tworzyć kopie zapasowe zawierające pliki tekstowe, jak również zdjęcia i filmy. Zaszyfrowany backup będzie przechowywany w chmurowym magazynie innej firmy, takim jak np. iCloud czy GoogleDrive. Żadna z takich firm nie będzie oczywiście również znać klucza użytego do zaszyfrowania danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200