Wersja beta Windows Server Virtualization jeszcze w tym miesiącu

Pod koniec września Microsoft zamierza udostępnić pierwszą publiczną, wstępną wersję beta technologii "hypervisora" wirtulalizacji.

Wydanie CTP (Community Technology Preview) Windows Server Virtualization (WSV) zbiega się w czasie z wydaniem 'Release Candidate 0' Windows Server 2008.

Release Candidate jest ostatnią wersją beta przed zamknięciem stanu wersji finalnej. Microsoft planuje co najmniej jeszcze jedną wersję Release Candidate przed wersja finalną, planowaną na rok przyszły.

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji
  • VMware Tanzu – nowoczesna platforma mikroserwisowa.

Pierwsza oficjalna beta WSV ma pojawić na początku przyszłego roku, kiedy to Windows Server 2008 wejdzie w stadium finalne. Ostateczna wersja WSV ma być dostarczona w 180 dni po przekazaniu do produkcji Windows Server 2008, które planowane jest na pierwszy kwartał 2008 r. Firma poinformowała, że CTP WSV nie będzie zawierać wszystkich mechanizmów planowanych dla wersji finalnej.

Podczas konferencji VMWorld Microsoft zapowiedział też inne działania związane z obszarem wirtualizacji.

W zakresie desktopów firma Citrix, która niedawno nabyła dostawcę technologii wirtualizacji XenSource, ma zaadaptować format VHD (Virtual Hard Drive) Microsoftu jako wspólny zarówno dla wirtualizowanych systemów operacyjnych jak i aplikacji. Citrix dołączy obsługę tego formatu do produktów Presentation Server i Desktop Server. Microsoft potwierdził natomiast, że włączy obsługę VHD do przyszłych wersji SoftGrid Application Virtualization zarówno dla desktopa jak i Terminal Services..

Kolejna zapowiedź, to wprowadzenie MSI Utility for Microsoft Application Virtualization. Technologia ta ma zapewniać użytkownikom opcję dystrybucji obrazu aplikacji wirtualnych za pośrednictwem narzędzi dystrybucyjnych. Oprogramowanie, które ma pojawić się jeszcze w tym roku, będzie wykorzystywać do ładowania i konfigurowania aplikacji wirtualnych technologię Windows Installer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200