Wellbeing na szczycie oczekiwań polskich pracowników. Raport

Ponad połowa polskich pracowników oczekuje większej liczby dni urlopu, by zapobiec wypaleniu zawodowemu, a 36 proc. większego wsparcia od pracodawców w zakresie zdrowia psychicznego - wynika z raportu „Czego pragną pracownicy”.

Arlington Research/ Unsplash

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Manpower Group „Czego pragną pracownicy”, ponad połowa (51 proc.) pracowników uważa, że zapobieganiu wypalenia zawodowego pomocna byłaby większa pula dni urlopowych, a 44 proc. wskazało na zapewnienie przez pracodawcę elastycznego czasu i miejsca pracy. 39 proc. zatrudnionych chciałoby się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a 36 proc. oczekiwałoby od organizacji dodatkowych dni wolnych w celu zadbania o zdrowie psychiczne. 36 proc. polskich pracowników oczekuje od swoich pracodawców większego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego - podano.

Według ekspertki Manpower Group Jolanty Jastrzębskiej pandemia miała wpływ na pracowników i zmieniła ich hierarchię wartości. „Wraz z wybuchem globalnego zagrożenia zdrowotnego, dbałość o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną dla wielu osób stała się priorytetem. Szukając jednak rozwiązań na zapobieganie wypaleniu wśród pracowników należy się pochylić przede wszystkim nad jego przyczynami” - wskazała.

Zobacz również:

  • Budowanie organizacji idealnej
  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT

Z raportu „Czego pragną pracownicy” wynika ponadto, że 47 proc. polskich pracowników jest w miejscu pracy pewnymi siebie, niemal połowa (45 proc.) czuje bezpieczeństwo, a 39 proc. ma motywację do pracy.

Dodano, że z drugiej strony 3 na 10 (27 proc.) respondentów jest znudzonych i brakuje im motywacji, 19 proc. czuje się niepewnie, a 18 proc. brakuje poczucia bezpieczeństwa.

Jak zaznaczono, 30 proc. pracowników odczuwa stres w pracy - to o 9 punktów procentowych mniej niż rok temu (39 proc. w marcu 2021), ale też więcej niż przed pandemią (24 proc. w marcu 2020).

Źródło: PAP, Manpower

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200