Wejście smoka z Japonii

Pierwszy zachodni producent sprzętu komputerowego - japoński koncern Fujitsu - zdecydował się na rozpoczęcie produkcji na terenie Polski.

Pierwszy zachodni producent sprzętu komputerowego - japoński koncern Fujitsu - zdecydował się na rozpoczęcie produkcji na terenie Polski.

Do tej pory ani Hewlett-Packard, który zapowiadał na październik br. rozpoczęcie montowania w okolicach Warszawy komputerów PC z serii Vectra, ani Lexmark, który wybrał zamiast Polski Słowację, nie zdecydowały się na otwarcie fabryki. Niespodziewanie jednak, przy współpracy z Karen Notebook SA, w I połowie 1999 r. (najpóźniej w kwietniu) w fabryce polskiej spółki w Suwalskiej Strefie Ekonomicznej ruszy masowa produkcja tanich komputerów PC Fujitsu.

"Zamierzamy montować tam co najmniej 10 tys. komputerów rocznie. Będą to przede wszystkim tanie modele z procesorami Celeron. Naszym zdaniem stanowić będą one, pod względem ceny, konkurencję nawet dla lokalnych producentów" - twierdzi Derek Farmer, dyrektor Fujitsu. "Nie zamierzamy na razie produkować w Polsce notebooków, wyższej klasy komputerów PC ani serwerów. Wymaga to bowiem silniejszej kontroli jakości, zwłaszcza w przypadku preinstalowanego oprogramowania, niż w przypadku tanich modeli, gdzie instalowane jest przede wszystkim Windows" - dodaje. Jednocześnie Fujitsu zamierza przeznaczać duże kwoty na marketing produktów w Polsce.

Fujitsu, dzięki rozpoczęciu produkcji w Polsce, zamierza konkurować z takimi polskimi producentami, jak Optimus czy JTT. Ich atutem była do tej pory, ze względu na bliskość klienta, szybka reakcja na lokalnym rynku i tania siła robocza. Obecnie japoński producent będzie miał takie same koszty produkcji. Dodatkowo ze względu na wielkość swojej produkcji na świecie, a przez to masowe zamówienia komponentów, firma będzie dysponować tańszymi elementami. Zdaniem Dereka Farmera, Polska ma być czymś w rodzaju przyczółka w ekspansji na inne kraje Europy Wschodniej (głównie byłe republiki ZSRR) i Rosję.

Oprócz produkcji komputerów Fujitsu, w zakładzie Karen Notebook montowane będą również komputery przenośne California Access. Ich produkcja, według ostatnich zapewnień przedstawicieli firmy, ruszy jeszcze w tym miesiącu. Zdolności produkcjyne zakładu to ok. 40 tys. komputerów rocznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200