Wejście smoka - notebooki Samsunga w Polsce

Na ostatni dzień lutego 2008 r. przypadła oficjalna premiera komputerów przenośnych marki Samsung w naszym kraju. Notebooki tej firmy dotychczas nie były dostępne nad Wisłą w oficjalnych kanałach dystrybucyjnych. Południowokoreański koncern zaprezentował sześć modeli komputerów z niższej i średniej półki cenowej, przeznaczonych dla użytkowników domowych oraz biur. "Jesteśmy w idealnym momencie, w którym rynek oczekuje naszych produktów a my mamy możliwość te oczekiwania spełnić" - przekonuje Paweł Ziemiński, dyrektor sprzedaży i marketingu IT w Samsungu. "Kolejny gracz na rynku, jeśli ma dużą o nim wiedzę, spore pieniądze na marketing i szkolenia lub dobry pomysł na zajęcie niszy rynkowej - ma szanse odnieść sukces" - komentuje z kolei Jacek Nowicki, analityk GfK Polonia.

Wśród wprowadzonych do Polski notebooków znalazły się następujące modele: Q45, X22, R60 plus, R70, R700 i P500. Pierwsza z wymienionych serii skierowana jest do użytkowników ceniących sobie mobilność. Urządzenia wchodzące w jej skład charakteryzują się matrycą o przekątnej 12,1" o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Podstawowe parametry tego ważącego 1,86 kg modelu to procesor Intel Core 2 Duo T5450 (1,66 GHz, 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, współpraca z szyną FSB 667 MHz), 2 GB pamięci RAM, dysk twardy SATA 200 GB, nagrywarka DVD-/+RW Dual Layer, karta graficzna Nvidia GeForce 8400M G, czytnik kart pamięci 6 w 1, moduł Wi-Fi 802.11a/b/g i Bluetooth oraz wbudowana kamera internetowa o rozdzielczości 1,3 megapiksela i system operacyjny Vista Home Premium. Producent zapewnia, że czas pracy zastosowanego w notebooku akumulatora sięga 6 godzin. Cenę tego modelu ustalono na 3899 zł brutto.

Wejście smoka - notebooki Samsunga w Polsce

Samsung Q45

Model X22 ma zaspokoić oczekiwania biznesmena. Wyposażony w 14,1-calowy matowy ekran 1280 x 800 pikseli notebook pracuje w oparciu o dwurdzeniowy układ Intela T7250 (2 GHz, 2 MB Cache drugiego poziomu, 800 MHz FSB). W kwestii pojemności pamięci RAM, dysku twardego i obsługi interfejsów komunikacyjnych oferuje podobne parametry co Q45, różni się zaś od niego m.in. zastosowaną kartą graficzną (ATI Mobility Radeon HD 2400) oraz czytnikiem kart pamięci (5 w 1). Jego napęd optyczny - nagrywarka DVD-/+RW Dual Layer - obsługuje technologię LightScribe. Będzie sprzedawany z preinstalowanym systemem Windows XP Professional. Cena - 4144 zł brutto.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Samsung Galaxy S23 coraz bliżej sztucznej inteligencji
Wejście smoka - notebooki Samsunga w Polsce

Samsung X22

Aktualizacja: 29 lutego 2008 16:30

Podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano wszystkie modele laptopów Samsunga, mieliśmy możliwość nieco dokładniej przyjrzeć się premierowym urządzeniom.

Przede wszystkim, notebooki w rzeczywistości wyglądają znacznie lepiej niż na fotografiach, pod względem wzornictwa przypominając produkty Asusa. Urządzenia sprawiają wrażenie porządnie wykonanych, a jakość materiałów nie budzi zastrzeżeń. Szczególnie dobrze prezentują się dwa najmniejsze modele, Q45 oraz X22, przy czym ten drugi, podobnie jak P500, pokryty jest gumową powłoką Protect-o-SoftGrip chroniącą przed zadrapaniami czy wyślizgnięciem się sprzętu z dłoni (takie rozwiązanie od dawna stosowali m.in. IBM i HP Compaq). Newralgiczne punkty obudowy wszystkich laptopów są wzmacniane stopami magnezu, więc powinno to się przełożyć na większą odporność urządzeń na niemiłe zdarzenia (a raczej zderzenia). Klawiatura jest dość twarda, ale wygodna, ponadto powleczono ją antybakteryjną warstwą jonów srebra (technologia Silver Nano).

Niewątpliwym minusem Samsungów jest sztywna konfiguracja sprzętowa: każda seria z wyjątkiem najtańszej R60plus dostępna jest w postaci tylko jednego modelu (nie ma możliwości wyboru procesora, pamięci czy twardego dysku). To znacznie ogranicza pole manewru klienta, natomiast ułatwia życie producentowi. Samsung ma własną fabrykę w Chinach, 70 procent podzespołów notebooków pochodzi z jego spółek zależnych, więc wydawać by się mogło, że produkcja kilku wariantów konfiguracji nie powinno sprawiać problemów. Tymczasem konsument zdany jest na odgórne decyzje marketingowców.

Samsung zapowiedział jednak, że już wkrótce pojawią się zmodyfikowane modele wyposażone w najnowsze procesory Intel Core 2 Duo z serii T8x00 (Penryn, technologia 45 nm).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200