Wejście INDY

Półtora miesiąca po amerykańskiej prapremierze, 30 sierpnia br. w warszawskim hotelu Mariott odbyła się prezentacja najnowszego przeboju SILICON GRAPHICS - multimedialnego komputera INDY. Komputery SILICON GRAPHICS znane są z dużych możliwości, widocznych przede wszystkim w tworzeniu i przetwarzaniu obrazów. Ostatnio olbrzymia popularność filmu Stevena Spielberga ''Park Jurajski'', do którego powstania w ogromnym stopniu przyczyniły się komputery SGI, ugruntowała opinię o znaczącym miejscu komputerów Silicon Graphics Inc. wśród komputerów graficznych.

Półtora miesiąca po amerykańskiej prapremierze, 30 sierpnia br. w warszawskim hotelu Mariott odbyła się prezentacja najnowszego przeboju SILICON GRAPHICS - multimedialnego komputera INDY. Komputery SILICON GRAPHICS znane są z dużych możliwości, widocznych przede wszystkim w tworzeniu i przetwarzaniu obrazów. Ostatnio olbrzymia popularność filmu Stevena Spielberga ''Park Jurajski'', do którego powstania w ogromnym stopniu przyczyniły się komputery SGI, ugruntowała opinię o znaczącym miejscu komputerów Silicon Graphics Inc. wśród komputerów graficznych.

Multimedialny komputere INDY zewnętrznie jest nieco mniejszy od typowego PC, wyróżnia go jedynie wbudowana kamera wideo. Dopiero podczas pracy widać jego wszystkie możliwości, odróżniające go od zwykłego PC.

Zintegrowany system multimedialny

INDY jest standardowo wyposażony w cyfrową kamerę wideo IndyCam, ma także wbudowany system kontroli audio, cyfrowy port wideo, port S-wideo, mikrofon analogowy, sześciokanałowy system przetwarzania dźwięku. Zamocowana na kolorowym monitorze może być wymontowana i wykorzystana do kręcenia filmu wideo lub robienia zdjęć. Wysoko zintegrowany system analogowy i cyfrowy wideo pozwala na edytowanie dowolnych fragmentów nagrań, użycie wideo w poczcie elektronicznej i przeprowadzenie telekonferencji.

Oprogramowanie multimedialne, będące częścią bezpłatnego systemu operacyjnego, umożliwia zapisywanie na dysku pełnoekranowych obrazów wideo o pełnej rozdzielczości. Istnieje możliwość dołączenia Photo CD. System audio umożliwia nagrywanie i edytowanie dwukanałowych ścieżek stereofonicznych nagrań dźwiękowych. INDY standardowo wyposażony jest także w dysk optyczny z grami komputerowymi, zaprojektowanymi wyłącznie dla komputerów SILICON GRAPHICS. Zastosowanie dodatkowej karty INDY VIDEO umożliwia korzystanie z bogato wyposażonego komputerowego środowiska zbiorów i programów wideo.

Konstrukcja

INDY jest najmłodszym przedstawicielem stworzonej przez SILICON GRAPHICS rodziny Indigo. Podobnie jak pozostali przedstawiciele rodziny (IRIS Indigo i INDIGO 2) skonstruowany jest w oparciu o 64-bitowy, 100 MHz procesor MIPS R4000 PC. Na żądanie może on być wymieniony na MIPS RISC R4000 SC. Ma 16 MB pamięci RAM, z możliwością rozbudowy do 256 MB RAM. Może być wyposażony w system dysków wewnętrznych o pojemności 2 GB i siedem szybkich przyłączy SCSI-2.

Moc obliczeniowa INDY sięga do 57 SPECint92 i 61 SPECfp92. Współpraca ze swoimi podsystemami i urządzeniami peryferyjnymi odbywa się bardzo szybko. Szyna systemowa GIO 64 ma przepustowość 267 MB/s, szyna systemu pamięci głównej 400 MB/s, szybkie przyłącze SCSI-2 - 10 MB/s. INDY standardowo ma port Ethernet 10 Base-T, dwa porty szeregowe, port równoległy, cyfrowy port sieciowy ISDN. Wyposażony jest także w port Ethernet AUI i dwa porty na szynie systemowej GIO.

Poza cyfrową, kolorową kamerą wideo w skład kompletu wchodzi 15" kolorowy monitor (wirtualny 24-bitowy kolor), klawiatura i mysz. Może być wyposażony w stacje dyskietek, umożliwiających odczytywanie i zapisywanie zbiorów w formacie typowym dla komputerów klasy IBM PC i Macintosh. INDY standardowo wyposażony jest w system Indigo Magic i pełną gamę narzędzi multimedialnych.

System Indigo Magic

INDY pracuje pod kontrolą Unix. W systemie operacyjnym znajduje się również multimedialny interfejs Indigo Magic. Umożliwia on użytkownikowi komputerów SGI, opartych na procesorze RISC, zastosowanie - bez zmniejszania mocy obliczeniowej - systemów klasy IBM PC i Macintosh. Indigo Magic instalowany jest obecnie jedynie w komputerach INDY, wkrótce stosowany będzie we wszystkich komputerach SGI. Jest to system okienkowy, upraszczający i ułatwiający zarządzanie systemem operacyjnym, wyszukiwanie danych komputerowych, dostęp do urządzeń peryferyjnych i współpracę z komputerami klasy IBM-PC i Macintosh. Indigo Magic pozwala też na zdefiniowanie kilku typowych środowisk pracy i ich zapamiętanie w postaci ikony. System ten ułatwia też proces instalacji nowego oprogramowania oraz pracę w sieci.

System graficzny

INDY wyposażony został w nowy system graficzny, uważany za jeden z najszybszych na świecie w środowisku X-Windows. Może on wygenerować do 1,4 mln X linii/s. System grafiki trójwymiarowej może wygenerować 26 tys. trójkątów/s. Grafika wyświetlana jest przy użyciu wirtualnego 24-bitowego (technika 8-bitowego ditheringu) lub 24-bitowego koloru. Możliwe jest także oglądanie obrazów trójwymiarowych w technice stereo, poprzez użycie odpowiednich okularów. System graficzny może współpracować z monitorem 15" o rozdzielczości 1024x768 lub monitorami 16" i 19" o rozdzielczości 1280x1024.

Oprogramowanie

Na komputerze INDY można zainstalować ponad 1300 programów użytkowych, w części są to programy wyprodukowane specjalnie dla SILICON GRAPHICS przez znane na świecie firmy. Programy te, to przede wszystkim aplikacje wykorzystywane w takich dziedzinach jak: CAD/CAM, CASE, architektura, chemia, medycyna, tworzenie baz danych, produkcja filmowa, wideo, fotografika, poligrafia, GIS i inne. Znaczną część oprogramowania stanowią różnego rodzaju programy treningowe (symulatory). Oprogramowanie umożliwia także emulację systemów Microsoft Windows i Macintosh i tym samym ich programów użytkowych, bez straty, a niekiedy nawet szybciej niż na oryginalnych komputerach. INDY jest też oczywiście binarnie kompatybilny z całą linią stacji roboczych, serwerów i superkomputerów SILICON GRAPHICS. Może też pracować w sieci Novell lub Apple Talk.

CENA - 7500 USD

W tej właśnie cenie, typowej dla nieco lepszego jakościowo sprzętu typu PC, zawarta jest największa niespodzianka przygotowana przez SILICON GRAPHICS. Posiadana możliwości multimedialne, szybkość działania, wyposażenie, przy tej cenie, stawiają obecnie INDY bez wątpienia w czołówce komputerów osobistych. Prezes SILICON GRAPHICS, Edward R. McCracken, powiedział: "Producenci komputerów osobistych będą zmuszeni na nowo dostosowywać swe produkty i ich cenę do wymagań rynku, gdyż system komputerowy INDY, spowoduje zasadniczą zmianę oczekiwań użytkowników w stosunku do tego typu komputerów". Wydaje się, że stwierdzenie to może być prorocze.

Bliższe informacje o INDY można uzyskać u generalnego dystrybutora produktów SILICON GRAPHICS w Polsce i jednocześnie organizatora pokazu INDY-ego, w warszawskiej firmie ATM, ul. Grochowska 21a, tel. 610 60 73.


TOP 200