Web services sposób na integrację

Jest to już trzecia propozycja specyfikacji ochronnej dla Web services. W styczniu ubiegłego roku IBM i Microsoft przedłożyły w W3C rekomendację o nazwie SOAP Security. W październiku Microsoft w ramach inicjatywy Global XML Web Services Architecture (GXA) zapowiedział opracowanie czterech protokołów XML, w tym jednego o nazwie WS-Security. Obecne prace są pochodną poprzednich przedsięwzięć. Specyfikacja autoryzowana przez te trzy firmy ma być przedłożona bliżej jeszcze nie określonej organizacji standaryzacyjnej po kilku miesiącach publicznej dyskusji nad nią. WS-Security została oparta na dwóch podstawowych rozszerzeniach - szyfrowaniu i nienaruszalności wiadomości - które mogą zapewniać integralność wiadomości SOAP w czasie transportu.

Wspomniana trójka opracowała także dokument pod tytułem Security in a Web Services World, zawierający propozycje kierunku ewolucji środków ochrony Web services i specyfikujący szczegóły sześciu kolejnych rozszerzeń związanych z bezpieczeństwem. Mają one tworzyć podstawy dla WS-Security w zakresie funkcji, takich jak wyrażanie reguł polityki ochrony, powiązania zaufane oraz autoryzacje.

Narzędzia "języczkiem u wagi"

Technologia usług webowych jest atrakcyjna głównie z powodu możliwości transformacji logiki aplikacyjnej, obecnej w różnorodnych systemach, na komponenty wyposażone w interfejsy oparte na XML. Komponenty te mogą się integrować lub agregować w kompletne aplikacje lub procesy biznesowe. Wizja docelowa to usługi webowe z dowolnej liczby źródeł, łączące się dynamicznie przez Internet w hybrydowe aplikacje w relacjach handlowych biznes-biznes.

Tak więc istnieje szereg istotnych powodów, zarówno dla użytkowników końcowych, jak i przedsiębiorstw, przemawiających za koniecznością rozpoczęcia przygotowań do Web services. Web services uważane są za "brakujące ogniwo ewolucji" w integracji olbrzymiej liczby aplikacji (takich jak CRM czy elektroniczne systemy zaopatrzenia), używanych przez biznes do łączenia się z partnerami biznesowymi, kooperantami i klientami.

Oprócz standaryzacji istotnym elementem nowej technologii są odpowiednie narzędzia umożliwiające jej stosowanie. Rywalizacja pomiędzy Microsoftem, IBM, Sunem, Oracle i innymi firmami, zamierzającymi działać w obszarze Web services, rozstrzygnie się zapewne na polu narzędzi projektowych. Microsoft udostępnił takie narzędzia dla platformy .Net, podobne wypuściły też IBM i Sun. Jest to walka o dusze projektantów oprogramowania - ponieważ narzędzia, jakich będą oni używać, w dużym stopniu zdecydują, która technologia będzie wiodącą.


TOP 200