Web services sposób na integrację

Stronnicy Javy

Web services sposób na integrację

Rys. 5. Podstawowa architektura Web services IBM

Zwolennikiem Javy jest też IBM. WebSphere, zasadnicza oferta firmy w obszarze Web services, jest oparta na J2EE. Firma buduje infrastrukturę dynamicznego e-biznesu wokół WebSphere, DB2 oraz systemów Tivoli i Lotus. Używając standardów Web services wbudowanych w te platformy, Tivoli zapewnia ochronę i zarządzanie, a Lotus narzędzia współdziałania podobne do messagingu bezpośredniego.

IBM przymierza się też do przeniesienia technologii grid computing - łączącej moce obliczeniowe setek niezależnych systemów komputerowych - w sferę aplikacji biznesowych.

Do tej pory technika obliczeniowa grid computing IBM była używana w zastosowaniach naukowo-technicznych, z uwagi na możliwość uzyskania mocy obliczeniowej superkomputera przy użyciu dużo tańszych systemów komputerowych. Cel, jaki stawia sobie IBM, to zastosowanie technologii grid computing oraz oprogramowania, takiego jak system operacyjny Linux i biznesowy serwer aplikacyjny WebSphere, w Web services.

Firma zamierza opracować zestaw standardów i technologii, które połączą przetwarzanie techniką grid computing ze standardami internetowymi używanymi przez usługi webowe. Jest to podejście podobne do strategii .Net Microsoftu.

BEA Systems rozbudowuje funkcje Web services opierając się na swoim serwerze aplikacyjnym WebLogic i narzędziach e-Business Productivity. Firma zamierza też zaproponować nowy standard, prezentując produkt BEA WebLogic Workshop jako podstawę specyfikacji definiującej interfejs wysokiego poziomu, pozwalający szybko tworzyć i wdrażać usługi webowe oparte na komponentach Javy. Proponowany standard ma definiować zestaw opisów metadanych, słownik opisów oraz system odwzorowania danych XML na dane innego formatu, tak aby dostawcy narzędzi projektowych i serwerów aplikacyjnych mogli tworzyć kod wykorzystujący te opisy. W rezultacie usługi webowe oparte na tej specyfikacji będą mogły być obsługiwane i rozpowszechniane dowolnym narzędziem Javy obsługującym tę specyfikację.

Oracle z kolei zbudowała Oracle Dynamic Services (ODS) wokół Oracle 9i Application Server. ODS jest spakowany z Internet Developer's Suite Oracle, który obsługuje zarówno Javę, jak i XML przy użyciu JDeveloper. Oracle 9i Application Server i Oracle9i Database obsługują standardy pozwalające na tworzenie usług webowych. Oracle9i Application Server w wersji 2.0 zawiera wsparcie standardów usług webowych, takich jak rejestr UDDI oraz prostszą technikę uzyskiwania współpracy programów Java w ramach SOAP.

Web services i bazy danych XML

Dotychczasowe doświadczenie z Web services często skłaniają eksperymentatorów do opowiadania się za nowym rodzajem magazynu danych - bazą danych XML.

Oprogramowanie związane z usługami webowymi jest projektowane pod kątem efektywnego przechowywania i zarządzania dokumentami XML, tworzonymi przez użytkowników w webowych interakcjach z partnerami biznesowymi i klientami. Specjalistyczna baza danych XML, w porównaniu z tradycyjną, może zapewnić prostotę, łatwość projektowania aplikacji, możliwość przeszukiwania i kwerendowania dokumentów XML oraz szybkie uzyskiwanie takich dokumentów.

Do tej pory nie istnieje formalna, standardowa definicja bazy danych XML, aczkolwiek inicjatywa XML:DB (http://www.xmldb.org) opisuje ją jako definiującą logiczny model dla dokumentów XML (a nie danych zawartych w dokumencie) i zarządzającą dokumentami opartymi na tym modelu.

Baza danych dostosowana do przechowywania danych XML daje możliwość efektywniejszego przechowywania oraz obsługiwania danych i metadanych. Dla szeregu aplikacji mechanizmy bazy danych XML mogą być znacznie efektywniejsze od mechanizmów tradycyjnego przechowywania danych - w aspekcie wygody, łatwości projektowania i wydajności.


TOP 200