Web services sposób na integrację

Microsoft - pełna oferta

Microsoft .Net obejmuje trzy podstawowe elementy: projektowanie, platformę wykonawczą i usługi Internetowe. Podstawowe komponenty to Visual Studio .Net i .Net Framework dla deweloperów oraz .Net Enterprise Servers i .Net Services. Podczas gdy inni dostawcy koncentrują się na specyficznych aspektach Web services, Microsoft ukierunkowuje się na pełny zakres usług.

Standardy C# i CLI to technologie leżące u podstaw wielojęzykowej platformy Microsoft .Net. C# jest komponentowym językiem programowania adresowanym do programistów piszących w językach C i C++. Standard CLI to podzbiór platformy .Net Framework, obejmujący pakiet wykonawczy oraz podstawowe biblioteki klas, umożliwiające opracowywanie, wdrażanie i wykonywanie usług webowych opartych na XML.

Dwa kluczowe produkty platformy .Net: Visual Studio .Net - narzędzie do programowania aplikacji, oraz .Net Framework - platforma aplikacji .Net, mają ułatwić opracowywanie i wdrażanie usługi XML na platformie .Net. Usługi te umożliwiają wykorzystanie Internetu jako platformy programowania oraz zapewniają bezproblemowe współdziałanie różnych systemów i platform. Produkty te obsługują ponad 20 języków programowania.

Firma wprowadziła na rynek zestawy narzędzi do tworzenia usług webowych dla serwerów BizTalk Server 2002 oraz SQL Server 2000, które można integrować z Visual Studio .Net. Zestaw dla BizTalk Server stanowi dodatkową pomoc w koordynowaniu usług XML Web Services przez integrację z Visual Studio .Net, natomiast zestaw dla SQL Server 2000 ma ułatwiać wykorzystanie narzędzia Visual Studio .Net do rozszerzenia funkcji aplikacji tworzonych dla SQL Server 2000.

Visual Studio .Net i .Net Framework składają się na pierwsze zintegrowane środowisko programowania firmy Microsoft, które umożliwia tworzenie usług XML oraz aplikacji internetowych nowej generacji na platformie .Net. Visual Studio .Net jest narzędziem do szybkiego opracowywania aplikacji (Rapid Application Development - RAD), ułatwiającym tworzenie i wdrażanie aplikacji internetowych. .Net Framework stanowi model programowania na platformie .Net, umożliwiający wdrażanie i uruchamianie usług XML oraz innego typu aplikacji (w tym aplikacji klienckich, serwerowych i usługowych).

Sun - dziedzictwo Javy

Web services sposób na integrację

Rys. 4. Zestaw produktów SunONE

Sun skupia się na inicjatywie ONE (Open Network Environment), kombinacji serwera aplikacyjnego iPlanet i narzędzi projektowych Forte, z dołożonym wsparciem SOAP i JaxPacks odwzorowującym XML na Javę. Firma dąży do utworzenia architektury otwartej, a chce konkurować w zakresie implementacji. SunONE postrzegana jest jako odpowiedź Suna na inicjatywę .Net Microsoftu.

Podstawą strategii Suna w zakresie Web services jest Java. SunONE Starter Kit był pierwszym krokiem w stronę Web services. Wydany pod koniec 2001 r. zawierał narzędzia Forte dla Java Enterprise Edition oraz szereg produktów iPlanet. Sercem SunONE jest produktowo neutralna architektura J2EE (Java To Enterprise Environment). Tak więc Starter Kit może liczyć także na projektantów, którzy zamierzają budować Web services początkowo na NT i wdrażać je później na Solaris.

Struktura architektoniczna SunONE skomponowana jest z kilku różnych elementów. Podstawą jest system operacyjny Solaris. Elementy służące do tworzenia i składania Web services (takie jak Forte i narzędzia iPlanet) zapewniają środki projektowe dla aplikacji i Web services, które ostatecznie docierają do użytkownika końcowego.

SunONE Portal Server 6.0 jest nową wersją niedawno przemianowanego serwera portalowego, który zastąpił wydany w maju 2000 r. iPlanet Portal Server 3.0. Nowa wersja jest wyposażona w udoskonalone mechanizmy ochronne i zarządzania tożsamością oraz w obsługę serwerów aplikacyjnych i systemów operacyjnych, pochodzące od konkurentów Suna. Nowa wersja obsługuje serwer aplikacyjny WebLogic firmy BEA Systems i serwer aplikacyjny IBM WebSphere oraz wiele nowych platform operacyjnych, w tym m.in. Linux i Microsoft Windows 2000 (wcześniejsze wersje serwera portalowego Suna pracowały jedynie na platformie Solaris).

Sun przygotowuje też wersję 4 zestawu Forte for Java, która ma zawierać mobile edition - oddzielny zestaw narzędzi do budowania aplikacji Javy dla telefonów komórkowych, PDA i innych urządzeń podręcznych. Narzędzia zawarte w mobile edition są przygotowane do optymalizacji aplikacji pod te urządzenia, charakteryzujące się: brakiem pamięci dyskowej, ograniczoną pamięcią operacyjną, małym ekranem i często ograniczoną klawiaturą.


TOP 200