Web services po polsku

Podczas zorganizowanego w listopadzie prze BEA Systems, we współpracy z HP i Intelem, seminarium "Wszechobecna integracja" przeprowadzono ankietę na temat web services. W seminarium wzięło udział ponad 150 osób: menedżerów biznesowych i technicznych oraz projektantów.

Ankieta pokazała, iż 60 proc. respondentów postrzega web services jako podstawowe rozwiązanie problemów integracyjnych. Za dwie główne korzyści płynące z wykorzystania usług webowych w projektach integracyjnych, 73 proc. ankietowanych uważa szybkość i łatwość integrowania aplikacji w przedsiębiorstwach oraz niskie koszty wdrożenia.

Ankieta wykazała, iż 56 proc. firm używa rozwiązań integracyjnych zbudowanych na ich zamówienie, a 17 proc. przedsiębiorstw wykorzystuje usługi sieciowe. Jednakże w ciągu następnych dwóch lat aż 76 proc. firm planuje wykorzystać web services jako podstawę przy budowaniu rozwiązań integracyjnych. Z kolei technologia EAI nie jest szeroko w Polsce wykorzystywana. Zaledwie 7 proc. firm ma wdrożone to rozwiązanie.

Zobacz również:

  • Nowości zaprezentowane na Red Hat Summit 2022

83 proc. respondentów uważa, iż przed integracją aplikacji stoją wyzwania w postaci obniżania kosztów oraz ustanawiania odpowiednich standardów. Do końca 2003 r., 23 proc. wszystkich ankietowanych zamierza wydać ponad 25 proc. swoich budżetów IT na integrację aplikacji.

Obecny podczas spotkania wiceprezes oraz dyrektor działu badań w Gartner Group, Milind Govekar podkreślił, iż: Web services odegrają bardzo istotną rolę w projektach integracji aplikacji. Nie zastępują one w przedsiębiorstwach potrzeby integracji aplikacji w rozumieniu tradycyjnego EAI, ale stanowią potencjał do szybkiego, łatwego oraz niedrogiego rozwiązania kwestii implementacji architektury zorientowanej na usługi, która pozwoli firmom stać się bardziej efektywnymi. Przedsiębiorstwa zaczynające wdrażać usługi sieciowe, muszą być świadome tego, że usługi te nie są jeszcze w pełni dojrzałe i nie pokrywają jeszcze pełnego zakresu zadań, jakie stawia problem integracji aplikacji. Jednakże ewolucja technologii i standardów przyczynią się do ich burzliwego rozwoju w najbliższych latach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200