Wdrożyli u siebie zaoferowali innym

Informatyzacja procesów biznesowych i produkcyjnych pozwoliła firmie Fideltronik obniżyć pozaprodukcyjne koszty działalności co najmniej o 50%.

METRYCZKA

Firma: Fideltronik Imel sp. z o.o.

Branża: CEM - produkcja kontraktowa elektroniki

Produkty: lampy LED, napędy samochodów elektrycznych, podzespoły do elektrowni solarnych i wiatrowych

Zatrudnienie: 1400 osób

Zatrudnienie w dziale IT: 20 osób

Przychody: 500 mln zł

Kluczowe systemy IT

Nazwa systemu: Oracle EBS, Oracle BI Application, Oracle Data Base,

Do czego służy: zarządzanie wszystkimi procesami biznesowymi

Dostawca: Oracle

W Suchej Beskidzkiej w Beskidach od 25 lat działa spółka Fideltronik, największy w Polsce i liczący się w świecie producent podzespołów elektronicznych, zatrudniający 1400 osób. Wśród jej klientów są międzynarodowi potentaci. Fideltronik zaczynał od produkcji UPS-ów, ale teraz własne wyroby stanowią niecałe 2% sprzedaży. "Podstawową działalnością firmy jest montaż urządzeń na zlecenie, pod marką klienta" - tłumaczy Zbigniew Fidelus, prezes zarządu Fideltronik.

Wdrożenie we własnym zakresie

Pozyskanie dużych klientów, np. Philips Lightning, nie byłoby możliwe bez informatyzacji procesów biznesowych i produkcyjnych, co zwiększyło konkurencyjność spółki. Jej dynamiczny rozwój zaczął się wraz z wykorzystaniem oprogramowania ERP i BI firmy Oracle. Wcześniej korzystała jedynie z bazy danych tego producenta, a zintegrowany system do zarządzania firmą pochodził od jednego z polskich producentów. Dział IT obudował system aplikacjami, które służyły do zarządzania dokumentacją wyrobów i produkcji, danymi jakościowymi, planowania łańcucha dostaw materiałów. "W 2004 r. doszliśmy do wniosku, że oprogramowanie to nasz najsłabszy punkt" - wspomina Zbigniew Fidelus.

Zdecydowano o wdrożeniu pełnego pakietu Oracle eBusiness Suite (EBS). Prace rozpoczęto na wersji demonstracyjnej. Był to punkt przełomowy dla spółki również z innego powodu. "Zdecydowałem, że nasz dział IT rozwinie kompetencje w technologii Oracle, aby w przyszłości firma oferowała również usługi informatyczne" - mówi Zbigniew Fidelus. Do wdrożenia przystąpili pracownicy firmowego działu IT. Przez rok rozpoznawano możliwości oprogramowania i testowano konfiguracje. Potem powołano nową spółkę o nazwie Fitech, o podobnym do Fideltronika profilu, która zajęła się sprawdzeniem Oracle EBS w procesach produkcyjnych. Funkcjonowanie dwóch systemów wspierających produkcję trwało rok.

Standardowe rozwiązania

Prace zakończono w 2008 r. "Od tamtej pory sprzedaż firmy zwiększyła się pięciokrotnie. Nie wzrosło zatrudnienie w administracji i obszarach niezwiązanych z tworzeniem wartości dla klienta. Koszty pozaprodukcyjne spadły o 50%, a w niektórych procesach nawet o 70%, dzięki uproszczeniu i automatyzacji. Tym mogliśmy się wykazać, ubiegając się o kolejne kontrakty" - mówi Zbigniew Fidelus. Osiągnięcie efektów było możliwe dzięki standardowym rozwiązaniom pakietu Oracle EBS. "Niepotrzebny był system szyty na miarę" - uważa Zbigniew Fidelus.

Moduł Business Intelligence co noc analizuje dane transakcyjne zgromadzone w hurtowni danych i generuje informacje o procesach biznesowych. Są one "ubierane" w listy KPI lub dashboardy. Udało się wykorzystać zaszyte w EBS tak specjalizowane moduły, jak moduł zamówień kontraktowych (BCA) umożliwiający negocjację ceny na podzespół. Moduł odpowiedzialny za łańcuch dostaw sam podpowiada, kiedy jakie komponenty należy zamówić. Wystarczy zatwierdzenie przez pracownika i zlecenie elektronicznie trafia do partnerów biznesowych. Do kontaktu z nimi służy portal - element pakietu.

Nowe możliwości

Dzięki informatyce Fideltronik pozyskał przed dwoma laty kontrakt z potentatem przemysłowym ABB. Dzięki informacjom generowanym przez moduł BI pokonał amerykańskiego rywala z nową fabryką w Rumunii. Po roku współpracy z ABB zdobył tytuł dostawcy roku tego koncernu.

Spółka stara się o pozyskanie kontraktu na outsourcing zarządzania cyklem życia komponentów dla całej grupy ABB. Fideltronik jest w grupie early adopters pakietu Oracle Fusion i jedynym w regionie EMEA użytkownikiem jego modułów zarządzania produktami. Te aplikacje chce wykorzystać do współpracy z ABB. Zbigniew Fidelus chciałby udostępniać bazy wiedzy o komponentach w modelu chmurowym. Ma to pomagać w doborze podzespołów do projektów.

Samodzielnie wybudowane i sprawdzone środowisko IT Fideltronik instaluje w przejmowanych spółkach. Tak stało się w Polsce po przejęciu części firmy i produkcji o wartości 40 mln zł rocznie. Proces przełączenia systemów trwał tydzień. Podobne akwizycje planuje w Szwecji i Norwegii. Z usług wdrożeniowych technologii Oracle, wraz z usługami projektowania podzespołów, Fideltronik generuje dziś 10% rocznych przychodów. W przyszłości same usługi wdrożeniowe mają stanowić 5% sprzedaży.

"Nasz zespół wdrożeniowy zdobył umiejętności unikatowe na skalę światową. Mamy wiedzę o procesach biznesowych w środowisku produkcji high-tech oraz o samej technologii" - mówi Zbigniew Fidelus. Spółka ma obecnie czterech klientów usług IT. Liczy, że będzie ich coraz więcej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200