Wdrożenie po przerwie

Po trwających ponad rok negocjacjach, Bank PKO BP SA ma podpisać umowę z firmą Alltel.

Po trwających ponad rok negocjacjach, Bank PKO BP SA ma podpisać umowę z firmą Alltel.

Bank PKO BP SA prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpocznie wdrożenie systemu scentralizowanego Systematics firmy Alltel. Negocjacje między bankiem a dostawcą systemu miały się zakończyć pod koniec lutego. Według nieoficjalnych informacji koszt projektu, który potrwa ok. 5 lat, wyniesie 2 mld zł. Bank PKO BP posiada 1214 oddziałów i ekspozytur oraz prawie 5,5 tys. współpracujących z nim tzw. agencji.

Zgodnie z założeniami w rok od podpisania umowy z Alltelem w PKO BP ma się zakończyć wdrożenie pilotażowe w grupie wybranych oddziałów. Następnie do systemu mają być podłączane kolejne placówki. W tym czasie stary system oddziałowy i nowy, centralny, będą działać równolegle, a pracownik banku uzyska dostęp do obu z tego samego terminala.

System centralny będzie funkcjonował na komputerach mainframe IBM S/390. Bank zamierza wykorzystać istniejące centrum obliczeniowe. Ośrodek stosuje trzy niezależne tego typu komputery.

Gospodarka pieniądzem

PKO BP rozpoczął także wdrożenie systemu Flexcube. Kontrakt o wartości 5 mln zł podpisano z ComputerLand SA. Rozwiązanie to będzie wspomagać prace Departamentu Gospodarki Pieniężnej. Kontrakt jest efektem przetargu na kompleksowy system dla Departamentu Skarbu. Wygrał go ComputerLand, oferując systemy: Condor+ Reutersa - jako system kliencki (front office) - i Flexcube, jako rozwiązanie zaplecza (back office).

Dotychczas wdrożono jedynie Condor+, który współpracuje z poprzednio wykorzystywanym systemem back office - mini-sub. Decyzję o wdrożeniu Flexcube odłożono, ponieważ PKO BP przygotowywał się do wyboru scentralizowanego systemu bankowego.

"Nie wiedzieliśmy, jaka będzie rzeczywista funkcjonalność nowego systemu centralnego - niektóre z rozpatrywanych przez nas systemów miały własne rozwiązania dla departamentów skarbowych. Po drugie, chcieliśmy być pewni, że Flexcube będzie na pewno współpracował z wybranym przez nas systemem głównym" - mówi Władysław Binkowski, dyrektor zarządzający w PKO BP SA w Warszawie. Bank wykorzysta Flexcube w zakresie obsługi operacji hurtowych i księgowania papierów wartościowych, a także operacji na rynku pieniężnym i walutowym. System będzie wykorzystywał platformę Unix i zostanie połączony online z systemem Condor+.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200