Wciąż mało kobiet na stanowiskach CIO

Wśród CIO na całym świecie aż 93% stanowią mężczyźni - wynika z badania 2012 CIO Survey, przeprowadzonego przez Harvey Nash.

Kobiet brakuje nie tylko na stanowiskach menedżerskich, ale w ogóle w branży informatycznej - aż 24% CIO, którzy brali udział w badaniu nie zatrudnia żadnej kobiety w swoim dziale, choć 51% uważa, że kobiety mogą wpłynąć na poprawę relacji miedzy biznesem i IT.

Wg danych firmy rekrutacyjnej Harvey Nash, na każdą kobietę rekrutowaną w roli CIO, przypada 9 mężczyzn rekrutowanych na tę samą pozycję.

Zobacz również:

  • Wzrasta znaczenie Bayer Digital Hub w Warszawie
  • Wzrost sektora nowoczesnych usług dla biznesu
  • Jak zatrudnić i zatrzymać programistów w świecie pracy hybrydowej

Kobiet jest na szczytach działów IT nie tylko mniej, ale także ich rola bywa traktowana jako mniej strategiczna niż mężczyzn - z badania wynika, że 41% pań na stanowiskach CIO, wobec 48% mężczyzn, raportuje do CEO. To z kolei prowadzi do większej rotacji na stanowiskach liderów IT obsadzonych rzez kobiety - twierdzi firma rekrutacyjna. W ciągu ostatnich 2 lat ok. 16% pań zmieniło pracę.

“Kobiety na stanowiskach CIO wprowadzają więcej programów zmian, niż mężczyźni, mają większy odsetek projektów zakończonych sukcesem i używają technologii do zyskania lepszego zaangażowania klientów. Mężczyźni koncentrują się bardziej na utrzymaniu status quo i stabilnego działania IT w organizacji" - twierdzą eksperci Harvey Nash.

Kobiety na stanowiskach CIO zarabiają mniej niż wynosi globalna średnia - 201 944 USD rocznie wobec 204 854 USD rocznie dla mężczyzn, a 73% kobiet ma zamrożone płace (wobec 61% mężczyzn).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200