Wciąż dużo bankructw

Jak wynika z danych Coface Poland, w I kw. br. zbankrutowało 158 polskich firm, tylko o 6% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Dla porównania, w I kw. 2008 roku, przed kryzysem, odnotowano tylko 101 upadłości. Jak wynika z najnowszego raportu Coface, przedsiębiorstwa z sektora przetwórstwa przemysłowego radzą sobie lepiej niż przed rokiem - odnotowano mniej bankructw. Przyczynił się do tego wyższy popyt ze strony partnerów zagranicznych oraz duża liczba kontraktów infrastrukturalnych. Jednak wciąż rosną ceny surowców, w związku z tym także koszty produkcji, co będzie musiało przełożyć się na podwyżki cen.

Czytaj także: Odpowiedzialność osobista zarządu

Zobacz również:

  • Rosyjski oddział Google ogłasza upadłość

W budownictwie nadal panuje trudna sytuacja - "wiele firm ma kłopot z realizacją kontraktów zawartych na niekorzystnych warunkach cenowych. Część z tych kontraktów jest zrywana, część przynosi generalnym wykonawcom straty. Opóźnienia w realizacji kontraktów oraz brak ich rentowności mają bezpośredni wpływ na regulowanie zobowiązań wobec podwykonawców oraz dystrybutorów materiałów budowlanych. W tym segmencie widzimy wyraźne pogorszenie dyscypliny płatniczej" - powiedział dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland, Marcin Siwa (cytat za PAP).

Stabilna jest sytuacja w branży handlowej, choć wzrosty cen artykułów spożywczych miały negatywny wpływ na poziom marż i wielkość sprzedaży. Autorzy raportu podkreślają, że wzrost cen paliw może obniżyć rentowność firm transportowych i ich dyscyplinę płatniczą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200