Wchodzimy w chmury

"Od czasu naszego wejścia na rynek sytuacja zmienia się diametralnie. Nieporównywalnie do wcześniejszego okresu wzrosła nie tylko świadomość samego cloud computing, ale także przeświadczenie o nieuchronności pracy w tym modelu. Ta świadomość dotyczy rynku operatorów telekomunikacyjnych, resellerów IT, integratorów systemów teleinformatycznych, a co za tym idzie, także użytkowników końcowych" - przekonuje Jarosław Domieniuk, dyrektor generalny Oxycom. Dla spółki istotne jest, że producenci oprogramowania dostosowują licencje do świadczenia usług w modelu chmurowym. Choć po drodze jest kilka etapów do pokonania: czasowe umowy licencyjne lub przebudowa aplikacji.

"Nasza oferta cloud computing obejmuje nie tylko zarządzanie zasobami użytkownika czy udostępnianie na różnych stanowiskach posiadanych przez niego licencji oprogramowania, ale także dostarczanie w modelu chmurowym dowolnego oprogramowania wykorzystywanego w różnych branżach w modelu wielotaryfowym" - mówi Domieniuk. W ten sposób spółka przygotowała pakiet OXY Budownictwo - "uchmurowione" programy dla branży projektowej i budowlanej najważniejszych polskich producentów.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

WOJCIECH FRYSZTAK, prezes zarządu ILUO: Rosnąca liczba zadowolonych użytkowników pozwoli przekonać w końcu tych najbardziej konserwatywnych, dla których przygotowujemy również wersje programów do pracy lokalnej.

Jarosław Domieniuk zapewnia, że firma stale rozbudowuje listy aplikacji, tworząc nowe pakiety branżowe. W dalszej perspektywie pojawią się nowe produkty chmurowe dla klienta indywidualnego z przeznaczeniem do modelu resellerskiego. Wraz z operatorami telekomunikacyjnymi spółka planuje ekspansję na rynki Europy Środkowej. Buduje też swoje przedstawicielstwo na Czechy.

Jednym z klientów Oxycomu jest spółka Adrem Software, która wykorzystuje produkt OXYDemo do demonstrowania klientom swojego oprogramowania monitorującego sieci komputerowe - NetCrunch. Rozwiązanie nie wymaga pobierania i instalowania wersji demonstracyjnej - wystarczy uruchomić ją z poziomu dowolnej przeglądarki na komputerze lub tablecie.

Broker doradzi

Kolejnym przykładem zmian, jakie wywołuje chmura na rynku teleinformatycznym, jest fakt powstania funkcji chmurowego doradcy-pośrednika, który określany jest mianem Cloud Brokera. Firma badawcza Gartner definiuje go jako pośredniego dostawcę rozwiązań cloud computing, który pomaga i doradza w wyborze oferty chmurowej. Po koncept sięga m.in. firma Focus Telecom Polska, która zamierza budować ekosystem chmurowych doradców.

Cloud brokering wydaje się odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zindywidualizowane rozwiązania w modelu cloud computing w przedsiębiorstwach. "Ten rodzaj pośrednictwa zdejmuje z przedstawicieli firm zainteresowanych wdrożeniem usług w modelu cloud computing konieczność zaawansowanej znajomości niezwykle dynamicznego rynku IT" - mówi Monika Jóźwiak, odpowiedzialna za rozwój programu partnerskiego Cloud Brokerów w Focus Telecom Polska.

Pierwszy krok w chmurach

Na polskim rynku nie brakuje przykładów wykorzystania zarówno chmury publicznej, jak i prywatnej. W publicznej chmurze dostępne jest oprogramowanie biurowe i aplikacje biznesowe. InPost, niezależny operator pocztowy, wykorzystuje od wielu lat oprogramowanie CDN OPTIMA dostarczane przez Comarch w modelu chmurowym. Dla spółki najbardziej istotny był dostęp do danych z dowolnego miejsca - do założenia kolejnego oddziału potrzebny był jedynie komputer z dostępem do internetu.

Spółka LOT Catering zdecydowała się na wdrożenie systemu Eureca - oprogramowania BI w modelu SaaS dostarczanego przez firmę Controling Systems. Usługa będzie świadczona z centrum danych spółki IT Works. LOT Catering będzie pierwszym chmurowym klientem Controlling Systems. Jedną z głównych korzyści dla LOT Catering ma być możliwość elastycznego zwiększania mocy serwera i liczby użytkowników podczas intensywnych okresów budżetowania.

Laureat ubiegłorocznej nagrody Best in Clouds w konkursie organizowanym przez Computerworld, spółka TP Teltech opracowała własne, wykorzystujące model chmurowy, narzędzie wspierające pracę zespołów monterskich, które wyposażone są w urządzenia przenośne. System zapewnia m.in. dostęp do danych geolokalizacyjnych, automatyzuje rutynowe i eliminuje zbędne czynności. Pozwala na monitorowanie i raportowanie online. Z kolei laureat tytułu Lider Informatyki 2011 w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw, spółka Winezja.pl postanowiła całkowicie oprzeć swoje środowisko IT na chmurowych aplikacjach Microsoftu w pakiecie Office 365. Największą firmą, jaka zdecydowała się na jego wykorzystanie, jest Sygnity. Z nowej chmurowej usługi korzystają obecnie wszyscy pracownicy. Sygnity zostało także największym partnerem Microsoft w sprzedaży tych rozwiązań na polskim rynku.

Obok chmur publicznych powstają chmury prywatne. Własne środowisko cloud wykorzystują spółki zależne w grupie Azoty Tarnów. Ze względu na różny stopień ich informatyzacji wybrano obsługę chmurową, aby usprawnić zarządzanie, uprościć procesy sprawozdawczości oraz obniżyć koszty. Prywatną chmurę zbudował także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Jej podstawowe zadanie to udostępnianie zasobów na potrzeby badań naukowych i dydaktyki. Wirtualne zasoby i moc obliczeniowa jest przydzielana laboratoriom i pracowniom w zależności od bieżących potrzeb. Prywatna chmura staje się także ciekawym rozwiązaniem dla administracji publicznej. Ministerstwo Finansów w Radomiu wybudowało swoje Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów w Radomiu. Do końca 2013 r. chce je wyposażyć i przenieść do niego wszystkie systemy podatkowe i celne, a w przyszłości być może niezbędne zasoby wspierające pracę innych resortów i instytucji państwowych.

Chmura od Google'a

Od niespełna roku na polskim rynku działa Revevol Polska, oferująca rozwiązania Google z rodziny Enterprise. "Przede wszystkim chmurowe Google Apps, ale także Google Search Appliance, Google eCommerce Search, Google Custom Search, Google Cloud Storage, Google App Engine oraz Google Prediction API, a także rozwiązania uzupełniające platformę Google, np. Run My Process" - wyjaśnia Michał Kotnowski, partner w Revevol Polska. Wśród polskich firm wykorzystujących Google Apps wymienia Netsprint.eu oraz Wydawnictwo Operon. Pojawiają się także wdrożenia będące częścią inicjatyw międzynarodowych, takie jak w Roche, Tower International czy Sealed Air.

"Prowadzimy rozmowy o wdrożeniach korporacyjnych w firmach z sektora handlowego i retail. Dodatkowo z rozwiązania Google Apps korzysta już sporo firm informatycznych w Polsce, które jako pierwsze zauważyły, że korzyści z błyskawicznej i pewnej dostępności usług komunikacyjnych z SLA na poziomie 99,9% pomagają w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej na rynku" - mówi Kotnowski. Jest zadowolony z osiągnięć spółki. "Do grona naszych klientów należy trzech z czterech czołowych operatorów telekomunikacyjnych. Realizujemy wdrożenia rozwiązań Google dla firm państwowych, a także pilotażowe wdrożenia w sektorze usług finansowych" - informuje.


TOP 200