Wbudowany bufor

Rozwiązanie Novella umożliwia budowanie urządzeń buforujących transmisje HTTP i FTP.

Rozwiązanie Novella umożliwia budowanie urządzeń buforujących transmisje HTTP i FTP.

Dell Computer jest pierwszą firmą, która licencjonuje od Novella rozwiązanie Novell Internet Caching System (NICS). Podczas konferencji Brain-Share producent sprzętu PC zademonstrował kilka produktów opartych na rozwiązaniu Novella, zdolnych obsłużyć od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy jednocześnie podłączonych użytkowników. Kolejną firmą, która zamierza licencjonować technologię NICS, ma być Compaq.

NICS to system operacyjny do budowy dedykowanych rozwiązań typu cache, buforujących dane przesyłane za pośrednictwem protokołów HTTP i FTP. System oparty jest na mikrojądrze NetWare 5. Wykorzystuje specjalnie zoptymalizowaną technologię buforowania, dostępną w oprogramowaniu BorderManager Fast Cache. NICS jest systemem dostępnym wyłącznie dla tych partnerów Novella, którzy gotowi są dostarczać gotowe serwery, prekonfigurowane pod jego kątem.

Indywidualni klienci mogą kupować urządzenia wyposażone w NICS od firm, które zawarły umowę licencyjną z Novellem.

Lepszy od Linuxa

Nowe rozwiązanie Novella ma dwie istotne zalety. Pierwszą z nich, zauważalną natychmiast po rozpoczęciu pracy z urządzeniem wyposażonym w NICS, jest brak widocznego systemu operacyjnego NetWare. W poprzednich edycjach tego produktu (dostępnych jako serwer FastCache w ramach pakietu BorderManager) użytkownik musiał umieć zainstalować i skonfigurować serwer NetWare zanim mógł wykorzystywać oprogramowanie buforujące. Podobny problem mają administratorzy systemu Windows NT i pakietu Microsoft Proxy Server. NICS całkowicie usuwa problem instalacji systemu operacyjnego. Użytkownik otrzymuje rozwiązanie w pełni przygotowane do pracy.

Kolejną zaletą dedykowanego serwera NICS jest optymalizacja systemu plikowego zarządzającego przechowywanymi, buforowanymi obiektami. Dotychczas użytkownicy musieli wykorzystywać NetWare wraz z jego systemem plików - nie zoptymalizowanym do przechowywania małych obiektów, takich jak strony WWW, małe pliki graficzne itp.

W NICS użytkownik ma do czynienia z nowym systemem plików o nazwie COS (Cache Object Store). Nie skupia się już na hierarchii plików i folderów, lecz na szybkości dostępu do danych. Dlatego powiązane wzajemnie obiekty są przechowywane w ramach jednego bloku dyskowego, co powoduje, że ich odczytanie wymaga wykonania mniejszej liczby operacji dyskowych, a zatem trwa krócej. System dyskowy nie musi też zajmować się zarządzaniem prawami dostępu do plików, co zawsze zabiera dużo czasu w standardowych systemach operacyjnych.

Dzięki tak daleko posuniętej optymalizacji dedykowany serwer NICS osiąga (według zapewnień przedstawicieli Novella) dziesięcio-, a nawet piętnastokrotnie większą wydajność niż system Linux z zainstalowanym oprogramowaniem buforującym Squid (najpopularniejsze bezpłatne rozwiązanie serwera cache), pracującym na maszynie w zbliżonej konfiguracji sprzętowej.

Przezroczysty lub widoczny

NICS może pracować jako standardowy serwer Proxy, pośredniczący w przesyłaniu danych między użytkownikiem a Internetem (wymagana jest odpowiednia konfiguracja przeglądarki WWW), lub pełnić funkcję routera pośredniczącego w przesyłaniu danych w sposób "przezroczysty" dla użytkownika.

Zarządzanie pracą urządzenia może być realizowane na dwa sposoby: przy wykorzystaniu funkcji Telnet, a także poprzez graficzną konsolę administracyjną, dostępną z poziomu przeglądarki WWW. Drugi sposób pozwala także na łatwe monitorowanie pracy serwera buforującego. NICS może być przygotowany do pracy w konfiguracjach hierarchicznych (dzięki komunikacji i wymianie danych przy wykorzystaniu protokołu ICP z innymi serwerami cache), a także klastrowych.

Na razie NICS może jedynie buforować dane przesyłane w transmisjach typu HTTP i FTP. Novell zapowiada jednak, że jeszcze w tym roku udostępni uaktualnienie tego rozwiązania, pozwalające na buforowanie innych typów transmisji.

Pierwszy model serwera NICS będzie korzystał z serwera Dell Power-Edge 1300. Za konfigurację wyposażoną w jeden procesor Pentium II (maksymalnie maszyna obsługuje 2 procesory Pentium II lub III), 64 MB RAM i Novell Internet Caching System trzeba zapłacić ok. 4500 USD. Na rynku rozwiązanie to ma być dostępne w maju. Analogicznego rozwiązania Compaqa można oczekiwać w drugiej połowie roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200