Wbudowane okna

Microsoft udostępnił wersję beta systemu operacyjnego Whistler Embedded.

Microsoft udostępnił specjalną wersję beta swego najnowszego systemu operacyjnego. Whistler Embedded znajdzie zastosowanie w obsłudze takich urządzeń, jak terminale, przystawki telewizyjne, kioski informacyjne i automatyczne punkty sprzedaży POS (m.in. w bankach, supermarketach i na lotniskach).

Testy oprogramowania przeprowadza obecnie 100 firm. Wraz z systemem otrzymały one cztery dedykowane narzędzia: Target Designer, Component Designer, Target Analyzer i menedżer baz danych. Narzędzia te są przydatne w tworzeniu własnych aplikacji, wykorzystujących nowy system.

Zobacz również:

  • Microsoft realizuje ideę świata bez haseł
  • Windows 11 będzie można instalować również na starszych pecetach

Whistler ma być następcę systemu Windows 2000, który nie miał wersji embedded, czyli przeznaczonej do obsługi terminali, kiosków, punktów sprzedaży. Ostatnim przedstawicielem tej linii był Windows NT 4.0 Embedded.

Analityk z Summit Strategies, Dwight Davis, stwierdził, iż działanie giganta z Redmond prawdopodobnie nie jest podyktowane chęcią bezpośredniego zysku. "Ten rynek systemów operacyjnych jest marginalny. Chodzi tu raczej o powstrzymanie ekspansji Linuxa, który coraz częściej był używany (wbudowywany) we wszelkiego rodzaju terminalach. W przypadku takich zastosowań fundamentalną rolę odgrywa stabilność, której nie były w stanie zapewnić Windows z serii 9x".

Więcej informacji:

www.microsoft.com


TOP 200