Ważna przestrzeń pomiędzy

Na konferencji TechEd SAP przekonywał klientów i partnerów, że SAP NetWeaver to atrakcyjna alternatywa dla innych zgodnych ze standardem J2EE platform middleware.

Na konferencji TechEd SAP przekonywał klientów i partnerów, że SAP NetWeaver to atrakcyjna alternatywa dla innych zgodnych ze standardem J2EE platform middleware.

Na każdym kroku SAP podkreśla, że pakietu NetWeaver używa już ponad 1,2 tys. klientów referencyjnych. Jak na 1,5 roku to całkiem niezły wynik, zwłaszcza jeśli uwzględnić, że w tym przypadku referencje mogły służyć jedynie przedsiębiorstwom, które wykorzystują co najmniej dwa komponenty pakietu oraz stosują je do komunikacji z aplikacjami biznesowymi firm innych niż SAP.

"Zgodnie z raportami JP Morgan, SAP z 40-proc. udziałem jest liderem rynku applistructure - obejmującego producentów dostarczających zarówno aplikacje biznesowe (applications), jak i fragmenty infrastruktury (infrastructure). Ich zdaniem w najbliższych latach będzie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów rynku IT" - mówi Shai Agassi, wiceprezes SAP, główny pomysłodawca i technolog SAP NetWeaver. Według niego tym, co odróżnia SAP od konkurentów, jest spójna strategia. "Jesteśmy jedyną firmą, która zakłada postępującą integrację aplikacji biznesowych i middleware. IBM skupił się na rozwoju infrastruktury, a jego ostatnia umowa z PeopleSoftem (chodzi o optymalizację aplikacji PeopleSoft pod kątem IBM WebSphere - przyp. red.) pozostawia wiele niewiadomych. Podobnie jak wizja Oracle'a czy Microsoftu, który opóźnia premierę projektu Greenwich" - twierdzi Shai Agassi.

Separacja użytkowników

Z marketingu kierownictwo SAP otrzymałoby piątkę na każdej uczelni ekonomicznej. Znacznie trudniejszym zadaniem jest jednak przekonanie do zalet nowej platformy NetWeaver programistów i zaawansowanych użytkowników biznesowych. Z myślą o nich intensywnie rozwija SAP Developer Network - serwis dla specjalistów zainteresowanych wykorzystaniem technologii SAP. To głównie pod ich kątem SAP wprowadził do najnowszej wersji NetWeaver kilka nowych rozszerzeń.

Najważniejsza spośród nowości to wykorzystanie w serwerze aplikacyjnym SAP wirtualnej maszyny Javy z mechanizmem separacji procesów poszczególnych użytkowników w ramach systemu produkcyjnego (tzw. container technology). Umożliwia on zatrzymywanie i ponowne uruchamianie procesów użytkowników bez wpływu na pracę systemu jako całości.

Wprowadzenie tego typu rozwiązań, bez konieczności wykorzystania większej ilości zasobów, stało się możliwe dzięki zastosowaniu mechanizmów współdzielenia pamięci przez wirtualne maszyny Javy, które korzystają z tego samego kontekstu, tych samych klas i obiektów. To ograniczyło konsumpcję pamięci przez poszczególne maszyny i umożliwiło przypisanie im większej liczby użytkowników, a w rezultacie także lepszą kontrolę nad procesami podejmowanymi przez poszczególnych użytkowników.

Równolegle administratorzy otrzymali do dyspozycji narzędzia do śledzenia i analizy pojawiających się błędów oraz, w pewnym zakresie, także ich korygowania. "To trochę jak z opieką nad dziećmi. Można zostawić kilkoro dzieci w jednym pokoju. Jedyne, czego możemy spodziewać się po powrocie, to bałaganu. Tymczasem jeśli każde dziecko umieścimy w oddzielnym pokoju, możemy być pewni, że przynajmniej część z nich zrobi coś pożytecznego, np. odrobi lekcje" - tak obrazowo tłumaczył nowe mechanizmy Harald Kuck, jeden z projektantów z działu rozwoju SAP NetWeaver.

Technologia "pojemników" to mechanizm wzorowany nie na doświadczeniach pedagogów, ale na technologii ABAP. Według SAP zastosowanie pojemników podnosi stabilność aplikacji działających na platformie J2EE. Przedstawiciele firmy liczą, że podwyższona dzięki pojemnikom dostępność systemów opartych na Javie skłoni użytkowników starszych wersji systemów SAP, tworzonych przy użyciu technologii ABAP, do migracji. Ponieważ każda migracja to problemy i wydatki, NetWeaver, jako obietnica łatwej integracji aplikacji wokół systemów transakcyjnych, ma tę decyzję osłodzić.

Ekspresowe poszukiwania

Do nowej wersji NetWeaver SAP wprowadził także ulepszone narzędzia do wyszukiwania i analizy danych zapożyczone z rozwiązania SAP Business Warehouse (BW). Aby przyspieszyć dostęp do danych wykorzystywanych przez narzędzia analityczne, SAP usprawnił funkcjonalność związaną z przeszukiwaniem, dodając nowe metody przeszukiwania danych, m.in. według atrybutów, rozkładu pionowego (vertical decomposition) i rozdziału poziomego (horizontal partitioning), inteligentną kompresję oraz przetwarzanie jak największej liczby danych w pamięci RAM (podobną strategię od lat stosuje z powodzeniem Microstrategy). "Trudno mówić o konkretnych wskaźnikach. W niektórych instalacjach zastosowanie mechanizmów pozwoliło nam na dwukrotne przyspieszenie obsługi zapytań. W innych ten wzrost był tysiąckrotny" - mówi Shai Agassi.

Jak podkreślają przedstawiciele SAP, dodanie do NetWeavera funkcji BW nie oznacza rezygnacji z rozwoju samego BW. Nowy komponent ma ułatwić życie tym klientom, którzy korzystają z narzędzi analitycznych innych firm.

Sieciowe ułatwienia

Ostatnią nowością jest modernizacja modułu SAP NetWeaver Master Data Management (MDM), który harmonizuje dane podstawowe z różnych aplikacji i środowisk IT. W grudniu zostanie on rozbudowany o mechanizm global data synchronization. SAP MDM będzie umożliwiać użytkownikom definiowanie własnych obiektów danych. Dostarczy także nowych narzędzi do administracji danymi podstawowymi za pomocą usług sieciowych, co jest w zgodzie z lansowanym przez SAP modelem Enterprise Services Architecture.

Łączy on Web Services i zarządzanie procesami biznesowymi. O implementacji BPEL4WS w NetWeaver pisaliśmy szerzej w CW 35/2004.

Zdaniem Davida Dobrina, analityka z B2B Analysts, nowy MDM będzie narzędziem szczególnie istotnym dla firm wdrażających u siebie zintegrowane łańcuchy dostaw, a także w modułach do zarządzania zapasami, które będą uwzględniać śledzenie towarów za pomocą metek RFID. "SAP ma wielu klientów w sektorze producentów dóbr konsumpcyjnych. Wszystkie usprawnienia zostaną odebrane przez nich jako krok we właściwym kierunku" - twierdzi.

1200 - tylu klientów referencyjnych SAP używa już platformy middleware NetWeaver. Po 1,5 roku od jej wprowadzenia na rynek można to uznać za niemały sukces.


TOP 200