Ważą się losy olbrzymiej kary nałożonej na Google

W tym tygodniu sąd unijny w Luksemburgu powinien rozpatrzyć odwołanie firmy Google od decyzji Unii Europejskiej, która ukarała ją grzywną w wysokości 5 mld USD za to, że stosowała niedozwolone prawem praktyki monopolowe.

Foto: EKATERINA BOLOVTSOVA/Pexels

UE nałożyła w ostatnich latach trzy razy potężne grzywny na amerykańskiego giganta technologicznego za to, że wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku oprogramowania Android. Pierwszy raz w 2017 roku (2,7 mld USD), drugi raz w 2018 roku ( 5 mld USD) i trzeci raz w 2019 roku (1,7 mld USD).

W drugim przypadku chodziło przede wszystkim o to, że Google zmuszał producentów smartfonów do preinstalowania na nich swojej przeglądarki Chrome oraz towarzyszącej jej wyszukiwarki Search. Google wielokrotnie zaprzeczał ustaleniom komisji badającej tę sprawę i prawnicy firmy dążyli do tego, aby decyzja UE nie weszła w życie. Po wielu latach sporów, ostatnie słowo należy obecnie do sądu w Luksemburgu.

Zobacz również:

  • Spółka LTTS otworzyła w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
  • Apple naraża się na kłopoty w Europie - chodzi o Apple Pay
  • Google świętuje 15-lecie istnienia Street View

Google ma podobnego rodzaju kłopoty nie tylko w Europie, ale również w Ameryce, gdzie został oskarżony przez prokuratorów generalnych z kilkudziesięciu stanów USA. Twierdzą oni, że sposób w jaki firma zarządza sklepem Google Play, stoi w sprzeczności z prawem antymonopolowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200