Warunek dla fuzji

Microsoft apeluje do Federalnej Komisji Komunikacyjnej, aby wymusiła na AOL zaprzestanie praktyk monopolistycznych w usługach Instant Messaging.

Microsoft w ostatnim czasie aktywnie wyrażała dezaprobatę wobec fuzji America Online i Time Warner. Po zatwierdzeniu połączenia gigantów przez Komisję Handlu USA, Bill Gates zwrócił się z apelem do kolejnej instytucji weryfikującej warunki fuzji, czyli Federalnej Komisji Komunikacyjnej (FCC). Gates domaga się, aby komisja wymusiła na AOL otwarcie oferowanych przez firmę usług typu Instant Messaging (IM), tak aby współpracowały z usługami IM, oferowanymi przez innych dostawców. Sprawa ta już uprzednio była przedmiotem dyskusji, również na szczeblu administracji państwowej. AOL - z własną usługą Instant Messenger i niezwykle popularnym, również w Polsce, ICQ - jest obecnie głównym potentatem na rynku IM. Inne firmy oferujące podobne rozwiązania, takie jak Microsoft czy Yahoo!, pozostają daleko w tyle pod względem liczby zarejestrowanych użytkowników swoich usług.

Instant Messaging nie są postrzegane przez firmy jako istotne źródło zysków, przynosząc jedynie niewielki obrót z reklam. Eksperci sądzą, że "uwolnione" usługi IM, umożliwiające kontakty między użytkownikami niezależnie od platform i dostawców, staną się jednym z najważniejszych kanałów sieciowej wymiany plików, pracy grupowej czy też znakomitą platformą dla telefonii internetowej (VoIP).

Zobacz również:

W liście skierowanym do FCC Microsoft stwierdza, iż jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to po fuzji AOL umocni swoją już prawie monopolistyczną pozycję na rynku IM.