Wartość kompetencji i doświadczenia w firmach MSP

W większości raportów płacowych trudno znaleźć informacje dotyczące wartości określonych kwalifikacji. Firma Sedlak & Sedlak przygotowała zestawienie zarobków je uwzględniające.

Najczęściej z raportów o zarobkach dowiemy się, ile płaci się na danym stanowisku w firmach z określonej branży i regionu, o określonej wielkości i kapitale. Problem pojawia się jeżeli np. poszukiwany przez nas dyrektor operacyjny musi biegle mówić w języku obcym oraz posiadać tytuł MBA. Ile powinniśmy mu zaoferować? Czy ogólna informacja o wynagrodzeniu dyrektorów w danej branży wystarczy? A co jeśli odwrotnie - poszukujemy osoby, która nie musi mówić w obcych językach? Czy bylibyśmy w stanie "oszczędzić" angażując dyrektora bez ich znajomości? Oczywiście, ze świetnymi kompetencjami menedżerskimi!

Wartość kompetencji i doświadczenia w firmach MSP

1. Wynagrodzenia dyrektorów operacyjnych posiadających stopień MBA i o różnym stopniu znajomości j. angielskiego

W sektorze MSP w 2008 r. dyrektor zarządzający posiadający tytuł MBA zarabiał 19 750 zł, a bez stopnia MBA - 12 800 zł (mediany). Nie bez znaczenia dla wynagrodzenia był stopień znajomości języka angielskiego. Ci ze średnią znajomością języka zarabiali 11 800 zł, a z bardzo dobrą - 21 000 zł. Widać więc, że kwalifikacje (tak jaki i doświadczenie) pracownika mają znaczenie dla wysokości jego wynagrodzenia. Jednakże ich wpływ różni się w zależności od konkretnego stanowiska. Poniżej przyjrzymy się bliżej ogólnym prawidłowościom w tym zakresie.

Zobacz również:

  • Polacy stworzyli algorytm AI łączący klasyczną algorytmikę z uczeniem maszynowym
  • Widełki płacowe będą standardem w Europie - i to nie tylko w branży IT
Wartość kompetencji i doświadczenia w firmach MSP

2. Różnica pomiędzy wysokością wynagrodzenia osób znających bardzo dobrze oraz nie znających j. angielskiego

Ogólna zasada mówi, że im wyższy szczebel zarządzania, tym znajomość języków obcych ma większą wartość (wykres 2). Typowy dyrektor nie znający j. angielskiego zarabiał 5 250 zł. Dyrektor mówiący biegle w tym języku - 12 000 zł. Natomiast różnica w wynagrodzeniach pracowników szeregowych wynosiła 650 zł.

Oczywiście przedstawienie różnic na szczeblach jest pewnym uproszczeniem. Dla każdego stanowiska wykształcenie ma inne znaczenie. Najczęściej nie płaci się za kompetencje posiadane, ale za kompetencje wykorzystywane na danym stanowisku. I tak język nie ma absolutnie żadnego znaczenia w przypadku takich stanowisk, jak magazynier (mediana w MSP: 2 100 zł), operator maszyn produkcyjnych (2 200 zł), czy kasjer (1 950 zł). Różnicuje natomiast wynagrodzenia pracowników biurowych w działach administracji (w zależności od stopnia znajomości: od 1 600 zł do 2 370 zł) czy np. kierowców kat. B (od 2 200 zł do 3 390 zł). Rekrutując kandydatów na każde stanowisko, dobrze wiedzieć czy język ma znaczenie a jeśli tak to jakie. W raporcie Sedlak & Sedlak znalazły się analizy wpływu stopnia znajomości j. angielskiego oraz liczby znanych j. obcych na wysokość wynagrodzenia na kilkudziesięciu stanowiskach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200