Warsztaty NETCEE

W dniach 16-17 stycznia odbędą się pierwsze warsztaty w ramach projektu „NETCEE – Networking Central and Eastern Europe” koordynowanego przez Krajowy Punkt Kontaktowy przy udziale partnerów z Wielkiej Brytanii, Włoch, Czech oraz Łotwy. Projekt ma pomóc przygotować polski sektor teleinformatyczny do aktywnego uczestnictwa w Szóstym Programie Ramowym Unii Europejskiej (FP6)

Głównym celem projektu jest wsparcie potencjału badawczego, nawiązanie współpracy naukowo-badawczej oraz prac badawczo-rozwojowych pomiędzy firmami, uniwersytetami i jednostkami badawczymi na gruncie międzynarodowym w dziedzinach: e-Handlu, e-Biznesu, e-Edukacji i Multimediów w ramach FP6. .

Projekt przewiduje przeprowadzenie sześciu warsztatów szkoleniowych. KPK zakłada, że przeszkolenie i pomoc w procesie przygotowania wniosku około 240 przedstawicielom firm, MSP, uczelni wyższych oraz innych organizacji sektora teleinformatycznego.

Zobacz również:

  • Problem szkolenia modeli językowych AI pozostaje dalej nie rozwiązany

Przedstawiciele KPK przewidują, że podobnie jak w poprzednich projektach przez nich koordynowanych zostanie osiągnięty wskaźnik sukcesu na poziomie 80 proc. wniosków zaaprobowanych przez Komisję Europejską.

Pierwsze szkolenie w ramach projektu odbędzie się w dniach 16-17.01.2003 r. w Warszawie (http://www.kpk.gov.pl./netcee/warsaw01.html ).

Redakcja „NetWorld objęła nad nim patronat prasowy. Warsztaty będą miały charakter interaktywny. W trakcie zajęć oprócz wykładów przeprowadzone zostaną ćwiczenia, których głównym zadaniem będzie praktyczna nauka przygotowania wniosku spełniającego wszystkie szczegółowe wymogi Komisji Europejskiej.

Poniżej rozmowa z Andrzejem Siemaszko, dyrektorem Krajowego Punku Kontaktowego, oraz Renatą Burak, koordynatorem projektu NETCEE w KPK.

Jakie są możliwości budowy projektów teleinformatycznych w ramach Szóstego Programu Ramowego?

AS: Po pierwsze należy wymienić możliwość uczestnictwa w największych projektach zintegrowanych. Dotyczą one całej Europy a ich budżety mogą wynosić nawet kilkadziesiąt milionów Euro. Nawet rynkowi giganci jak Nokia czy Siemens biorą udział w takich projektach. Dzięki temu mają wgląd w to co rodzi się w głowach naukowców i stale kontrolują rozwój myśli technicznej.

Przedsiębiorstwa mogą wziąć również udział w projektach celowych, obejmujących praktycznie wszystkie dziedziny technologii teleinformatycznych. Mniejsze projekty celowe powinny cieszyć się sporym zainteresowaniem. Wiele naszych firm mogłoby w nich uczestniczyć w ramach konsorcjum międzynarodowego. Jedną z korzyści byłaby w tym przypadku możliwość nauki zasad praw własności intelektualnej oraz przede wszystkim budowania kontaktów międzynarodowych. Ryzyko podejmowane przez firmy jest minimalizowane, dzięki temu że Komisja czuwa nad relacjami pomiędzy uczestnikami projektów i nadzoruje realizację projektu. Nie ma ryzyka, że się czegoś nie zrobi. Wkład finansowy komisji wynosi 50 proc, drugie 50 proc. wnoszone jest aportem przez uczestników projektów.

Małe i średnie firmy, czyli organizacje do 250 osób mogą liczyć również na środki na zakup technologii u naukowców. Mogą to być kwoty nawet do miliona euro. Ten typ projektów nosi nazwę CRAFT. Istnieją również możliwości przeniesienia gotowych technologii do firmy na podobnych zasadach.

Jakie są doświadczenia KPK z poprzednich projektów?

AS: Podsumowanie Piątego Programu Ramowego w przypadku przedsiębiorstw nie było zbyt optymistyczne. Niestety nie w pełni skorzystały one z otwartych możliwości. Dość łatwo dociera się do naukowców, którzy są zwykle bardziej zainteresowani oraz bardziej entuzjastycznie podchodzą do nowych projektów.

Bezpośredni kontakt z przedsiębiorstwami jest dość trudny. Z naszych doświadczeń wynika, że kilkugodzinne konferencje informacyjne to za mało, aby przekonać i pokazać możliwości i szanse. Należy przekazać dogłębną wiedzę i doświadczenia, które mają nasi koledzy z Unii Europejskiej. Doszliśmy do wniosku, że szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorstw są konieczne. Stąd nasz pomysł na projekt NETCEE.

NETCEE jest drugim projektem z rzędu, w którym bierzemy udział. Poprzednio przygotowaliśmy, bardzo podobny projekt - wspólne spotkania oraz warsztaty z Czechami, w których swoimi doświadczeniami dzielili się z nami partnerzy z Wielkiej Brytanii. Po serii spotkań zostało przygotowanych szereg wspólnych projektów.

Do projektu mogło przyłączyć się każde przedsiębiorstwo. Następnie w odpowiedni sposób przygotujemy program szkoleniowy przystosowany do potrzeb firm i ich stopnia zaawansowania.

Ogólnie, poprzedni projekt zakończył się sukcesem. Skuteczność przygotowanych w jego trakcie i złożonych wniosków wyniosła 80 proc. Na podobne efekty liczmy również w przypadku projektu NETCEE.

Na jakie problemy napotykają firmy przy pracy nad wnioskami?

AS: Podstawowym problemem jest brak kontaktów. Dlatego podczas warsztatów kładziemy duży nacisk na informowanie o istniejących możliwościach współpracy. Dużą pomocą jest dla nas baza IDEALIST, w której codziennie pojawia się wiele nowych propozycji i wspólnych projektów.

Warsztaty pomagają również w sformułowaniu i wypełnieniu wniosku. Odbywa się to po okiem konsultantów, którzy opracowali już wiele wniosków podczas innych projektów unijnych.

W przypadku firm, które nie miały nigdy żadnych kontaktów zagranicznych jest szereg dodatkowych barier, które trzeba pokonać – czasem nawet językową. W przypadku firm, które współpracowały już na rynku europejskim, jest już dużo prościej.

Jakich efektów spodziewają się Państwo po warsztatach NETCEE?

RB: Chcemy zainteresować jak największą liczbę firm i zaprezentować im możliwości, jakie daje FP6. Nastawiamy się głównie na małe i średnie firmy, które skorzystają z projektów do miliona euro, chociaż zabiegamy również o udział dużych organizacji. Wśród dużych firm warto wymienić, m.in. Polską Telefonię Cyfrową, trwają rozmowy z innym wiodącym operatorem komórkowym.

Liczymy na nawiązanie kontaktów polsko-czeskich i łotewskich. Obecni będą również przedstawiciele punktu kontaktowego z Włoch oraz partnerzy z Wielkiej Brytanii, którzy mogą wnieść również wiele wartościowych kontaktów oraz doświadczeń.

W programie pierwszych warsztatów jest merytoryczne wprowadzenie do Szóstego Programu Ramowego. Omawiane będą sprawy finansowania i problematyka prawna. Po części teoretycznej przejdziemy do praktyki formułowania i opracowywania wniosku.

W określeniu potrzeb przedsiębiorstw zgłaszających się do projektu pomocny jest specjalnie opracowany formularz internetowy, dzięki któremu jeszcze przed rozpoczęciem warsztatów możemy dokładniej poznać potrzeby firm i przydzielić je do odpowiednich etapów warsztatów.

Liczymy na obecność około 240 firm. W każdych warsztatach weźmie udział 60 firm. Nie wszystkie muszą brać udział na wszystkich szczeblach warsztatów. Jeżeli firma jest dobrze przygotowana to przejdzie od razu do pisania i opracowywania wniosku. Firmy, które zaczynają współpracę w ramach projektów europejskich będą mogły przejść wszystkie szczeble warsztatów.

Chcielibyśmy powtórzyć skuteczność poprzednich, prowadzonych z naszym udziałem warsztatów, czyli doprowadzić do tego, aby przynajmniej 80 proc. wniosków opracowanych przez uczestników projektu zostało zaaprobowanych przez Komisję Europejską.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200