Warszawskie city

Stołeczne firmy i instytucje są najbardziej atrakcyjnymi miejscami pracy dla informatyków. W Warszawie powstaje także najwięcej nowych miejsc pracy. Informatycy mogą co tydzień wybierać wśród kilkudziesięciu ofert.

Stołeczne firmy i instytucje są najbardziej atrakcyjnymi miejscami pracy dla informatyków. W Warszawie powstaje także najwięcej nowych miejsc pracy. Informatycy mogą co tydzień wybierać wśród kilkudziesięciu ofert.

W stolicy mają swoje siedziby organy administracji państwowej, centrale banków i instytucji finansowych, a także polskie oddziały firm informatycznych, dzięki czemu informatycy poszukujący pracy przebierają w dziesiątkach ofert. Interesującą pracę mogą znaleźć informatycy praktycznie wszystkich specjalności. W szczególnie uprzywilejowanej sytuacji znajdują się programiści i administratorzy sieci, dla których pojawia się co najmniej 10 ofert tygodniowo.

Jak pracować, to tylko w Warszawie

Prymat stolicy nad innymi polskimi metropoliami widać wyraźnie, gdy porównamy liczbę nowych ofert pracy dla informatyków pojawiających się na łamach prasy codziennej. Tylko w warszawskim dodatku o pracy do "Gazety Wyborczej" w ciągu ostatnich trzech miesięcy duże ogłoszenia o wakatach zamieściło prawie 100 warszawskich przedsiębiorstw różnych branż, które w najbliższym czasie zamierzają zatrudnić ponad 400 informatyków różnych specjalności. Część ofert, często dublujących się z "Gazetą Wyborczą", pojawia się także w dodatku do "Rzeczpospolitej".

W przypadku innych miast wskaźniki te są znacznie niższe. Na przykład na rynku poznańskim i katowickim w ostatnich trzech miesiącach pojawiły się oferty dla niespełna 50 specjalistów. W Trójmieście było ich ok. 60, zaś na wschodzie kraju - w Olsztynie, Białymstoku - zaledwie 20.

Inaczej wygląda także struktura przedsiębiorstw poszukujących nowych pracowników. W całej Polsce największym pracodawcą okazują się firmy z branży teleinformatycznej, których oferty stanowią 50-70% ogłoszeń o wakatach. W Warszawie pozostałe anonsy pochodzą przede wszystkim z instytucji sektora finansowego (15%) - aktywność firm z tej branży jest związana z koniecznością budowania od podstaw działów informatyki w Powszechnych Towarzystwach Emerytalnych - i zakładów przemysłowych (10%). W innych regionach kraju zdecydowanie najpoważniejszym pracodawcą po firmach informatycznych jest przemysł, którego oferty stanowią ok. 20% liczby ogłoszeń dotyczących informatyków.

Wielkie nadzieje

Na warszawskim rynku pracy zatrudnienie mogą znaleźć informatycy wszystkich specjalności. Większość ofert zamieszczonych w ostatnich miesiącach dotyczyła programistów i projektantów (22%) oraz administratorów sieci (19%). Ponad 10% ogłoszeń to oferty związane ze stanowiskami menedżerów - kierowaniem działami informatycznymi oraz zarządzaniem projektami informatycznymi. Pozostałe anonse dotyczyły stanowisk handlowych w firmach informatycznych (7%) oraz serwisantów 6%, specjalistów zajmujących się wdrożeniami systemów wspomagających zarządzanie (5%) i analityków procesów biznesowych (3%).

Wymagania warszawskich pracodawców są dosyć podobne. Większość z nich od kandydatów oczekuje przede wszystkim dyplomu ukończenia wyższej uczelni, umiejętności posługiwania się jęz. angielskim, a także szerokiej znajomości rozwiązań informatycznych, zazwyczaj co namniej dwóch systemów operacyjnych czy różnych narzędzi programistycznych. Najczęściej poszukiwani są informatycy z doświadczeniem w Windows NT - znajomości tej technologii wymaga się od prawie 27% kandydatów do pracy. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się informatycy znający Unixa (21%) i NetWare (13%). Wśród programistów najwięcej ofert dotyczy specjalistów używających więcej niż jednego języka programowania - najczęściej chodzi o C/C++ (10%) , SQL (7%) lub Visual Basic (5% ofert). Wśród specjalistów od zarządzania bazami danych najbardziej poszukiwani są specjaliści od Oracle'a (6% ofert), MS Accessa (5%) i MS SQL (3%). Bez problemów powinni znaleźć zatrudnienie także specjaliści z doświadczeniem w obsłudze i programowaniu AS/400 (4%), wdrożeniowcy systemów MRP II/ERP, zwłaszcza SAP (4%), oraz informatycy zarządzający Lotus Notes (3%). W związku z rozwojem Internetu pracodawcy coraz częściej poszukują specjalistów biegłych w zagadnieniach telekomunikacyjnych (7%), a także programistów w Javie (3% ofert).

Rezygnacja

Coraz więcej ofert i to nie tylko tych zamieszczanych w prasie regionalnej pojawia się w prasie kilkakrotnie, co świadczy o coraz większych problemach z zatrudnianiem. Poszukiwanie pracowników za pomocą ogłoszeń prasowych zaczyna zajmować coraz więcej czasu. Firmy rezygnują więc z wyznaczania szczegółowych warunków wstępnych i ograniczają się do podania warunków ogólnych dotyczących wykształcenia i znajomości języków obcych. Liczą na to, że po przeszkoleniu zyskają w ten sposób wartościowego pracownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200