Warszawa - miasto dla menedżera

Kraków i Wrocław zdetronizowały Warszawę w rankingach najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestycji technologicznych. Stolica nadal jednak pozostaje atrakcyjnym miejscem pracy dla informatyków. Zwłaszcza zainteresowanych karierą menedżerską.

Kraków i Wrocław zdetronizowały Warszawę w rankingach najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestycji technologicznych. Stolica nadal jednak pozostaje atrakcyjnym miejscem pracy dla informatyków. Zwłaszcza zainteresowanych karierą menedżerską.

Czasy gdy z całej Polski ciągnęły do Warszawy tłumy specjalistów kuszonych niebotycznymi zarobkami powoli odchodzą do przeszłości.Zarobki oferowane informatykom rozpoczynającym dopiero karierę zawodową przez stołeczne firmy nie odbiegają znacząco od tego, co oferuje co najmniej kilka innych miast w kraju. A ewentualne różnice nie są w stanie zrekompensować niedogodności związanych z pracą w stolicy, o czym przekonują się kolejni pracownicy, którzy skuszeni nieco tylko wyższą pensją narzekają potem na jakość życia, wysokie ceny, a także czas tracony na dojazdy do biura.

Mimo to Warszawa nadal pozostaje najbardziej atrakcyjnym rynkiem pracy dla informatyków. Wynika to przede wszystkim z rozmiarów rynku, na którym prędzej czy później można znaleźć pracę, niezależnie od specjalności czy nabytego doświadczenia.

W razie ewentualnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia zawsze pozostaje jeszcze założenie własnej działalności gospodarczej i życie ze zleceń płynących od dużych dostawców IT. To coraz bardziej dynamicznie rozwijający się sektor rynku (niestety nie udało nam się wykazać w naszych zestawieniach ile zarabiają tego typu małe firmy, jednak na podstawie codziennych kontaktów możemy przypuszczać, że zbliżają się do średnich pensji brutto).

Kariera szefa

Warszawa - miasto dla menedżera
Warszawa - miasto dla menedżera

Wynagrodzenie dla specjalistów w najważniejszych sektorach gospodarki i administracji w Polsce Centralnej (woj. mazowieckie i łódzkie).

Warszawa bezsprzecznie jest również najbardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla tych wszystkich specjalistów, którzy myślą o karierze menedżerskiej. Im stolica nadal oferuje warunki nieporównywalne z żadnym innym miastem, zarówno pod względem uposażeń, jak i perspektyw rozwoju zawodowego.

Stolica płaci menedżerom dobrze, praktycznie niezależnie od branży i rozmiarów przedsiębiorstwa.

W branży finansowej, która od lat uchodzi za najhojniejszą, przeciętne zarobki szefów IT sięgają 30 tys. brutto miesięcznie, a w największych bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych zbliżają się, a czasem wręcz przekraczają milion złotych rocznie. Nie wspominając już o pensjach na najwyższych stanowiskach w dużych zagranicznych firmach IT. Tak wysokie wynagrodzenie to wynik konkurencji pomiędzy największymi, najnowocześniejszymi i najbogatszymi instytucjami, z których większość ma swoje centrale właśnie w Warszawie. Tu również mieszczą się zarządy wielu spółek giełdowych, a także biura największych zagranicznych firm logistycznych, sieci dystrybucyjnych i handlowych, które windują wynagrodzenia dla kierowników.

Dla niektórych przedsiębiorców wysokie wynagrodzenia dla pracowników stanowią wręcz jedną z głównych przyczyn, dla których rezygnują z otwierania biur i rozpoczynania działalności w stolicy. Dlatego też bardzo często w Warszawie otwierają tylko biura handlowe natomiast wdrożeniami i utrzymaniem systemów zajmują się wciąż nieco tańsi pracownicy z innych miast. Tak działa chociażby wiele firm informatycznych, które wynajmują w Warszawie "przechodnie" mieszkania dla swoich pracowników, bądż jak Comarch budują wręcz dla nich hotel na terenie firmy.

Nadal w centrum

Wciąż jednak pozostaje grono firm dla których koszty osobowe nie grają tak dużej roli jak możliwość pracy blisko dużego biznesu i centrów decyzyjnych.

Wielcy dostawcy technologii, duże firmy konsultingowe - to potencjalnie najbardziej atrakcyjni pracodawcy dla wszystkich tych, którzy myślą o karierze w branży IT. Nie da się ukryć, że z tego punktu widzenia obecna sytuacja na rynku pracy w stolicy wciąż doskonale potwierdza obiegową opinię o tym, że Warszawa to wciąż najlepsze miejsce do robienia kariery w naszym kraju.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200